Emniyet uyardı, kış lastiği taktırmamanın cezası 1152 lira

Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü, tüm ticari araçlarda zorunlu olan kış lastiği uygulamasının 1 Aralık itibariyle başlayacağını belirterek sürücüleri uyardı.

Emniyet uyardı, kış lastiği taktırmamanın cezası 1152 lira
Haber albümü için resme tıklayın

 

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kullanılması gereken kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor.  Zorunluluk olmasına rağmen kış lastiği taktırmayan sürücülere, 1152 lira ceza kesilecek.

Zorunlu uygulamanın yanı sıra kış mevsiminin çetin geçtiği Elbistan’da otomobil sürücüleri de kış lastiği taktırmak amacıyla oto lastik tamircilerine akın etti.

Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü’nden kış lastiği uygulamasına ilişkin olarak yapılan bilgilendirmede; Andırın, Göksun, Afşin, Elbistan, Ekinözü, Nurhak, Çağlayancerit ilçeleri genelinde taşımalı eğitim kapsamındaki okul servislerinde de kış lastiğinin zorunlu olduğu hatırlatıldı.

Uygulamanın başlamasıyla birlikte denetimlerin de sıklaştırılacağına değinilen bilgilendirme metninde; sürücülerden azami dikkat göstermeleri istendi.

Kış lastiği uygulamasının başlamasına kısa bir süre kala sürücüler de oto lastikçilerin yolunu tuttu. İlçede oto lastik işi yapan Hüseyin ve Yusuf Gök kardeşler, kış lastiklerinin yaz lastiklerine oranla çok daha kısa frenleme mesafesi ve çekiş gücü sağladığını, bunun da soğuk ve karlı havalarda sürücü açısından kolaylık ve yol güvenliği imkanı tanıdığını vurguladılar.

Kış lastiği mesaisine yoğun bir şekilde devam ettiklerini belirten Gök kardeşler, “Kış lastiği hayati önem taşıyor. Kış lastikleri, 7 ile eksi 40 derece arasındaki sıcaklıklarda sertleşmeyi önleyen yumuşak bir bileşime ve karlı, buzlu yollarda tutunmayı artırıcı sırt desenlerine sahip. Kış lastiği, soğuk havalarda yaz lastiğine oranla yüzde 50 daha iyi yol hakimiyeti sağlıyor ve fren mesafesini de düşürüyor” dediler.

Kış lastiklerinin, ıslak, karlı veya buzlu yollarda araçların yolu kavramasını sağlamak için özel olarak tasarlandığını ifade eden Gök kardeşler, "Kış lastiklerinin bu özelliği, AB normlarınca onaylanmış olmalıdır. Kış lastiklerinin bu standardı sağladığını gösteren özel bir 3 tepeli kar tanesi (3PMSF-Three Peak Mountain Snow Flake) işareti ile tanımlanır. Bu işareti yan duvarında taşıyan lastikler kış lastiği olarak adlandırılır. Bu işaret lastiğinizin kış koşullarında yol güvenliği sağlayabildiğinin göstergesidir. Şuan bir yoğunluk var. Lastik değişimi ücretlerimiz aracın cinsine göre 150 lira ile 300 lira arasında değişiyor” şeklinde konuştular.

Zorunlu olduğu halde araçlarına kış lastiği taktırmayan işletmelere 2022 yılı için 1152 lira para cezası uygulanacak. Kış lastiği taktırmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2023 itibarıyla güncellenecek.

29 Kas 2022 - 17:38 - Güncel