Huzur ve asayiş için gece boyu nöbetteler

Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli çarşı ve mahalle bekçileri, vatandaşın can ve güvenliği ile genel asayiş ve huzurun sağlanmasına yönelik çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyor.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

 

Çarşı ve mahalle bekçileri, sorumlu oldukları alanlarda genel asayişin yanı sıra parklar başta olmak üzere kamu malına zarar veren 10 kişiyi suçüstü yakalayarak gerekli yaptırımların uygulanmasını sağladı.

Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü Şehit Ali Çay Polis Merkez Amirliğinde görevli çarşı ve mahalle bekçileri, vatandaşın can ve mal güvenliğini, genel asayiş ve huzuru sağlamak adına geceleri cadde, sokak, park ve bahçelerde madde bağımlısı şahıslara, hırsızlık şüphelisi şahıslara yönelik çalışmalarını artırdı. Çarşı ve mahalle bekçileri, suçu önlemek ve suçluyu yakalamak konusunda yaptıkları çalışmalarla, kolluk görevlilerinin en büyük yardımcısı oluyor.

 7245 sayılı Kanun'dan aldıkları yetkileri doğrultusunda, çalışmalarını yoğunlaştıran mahalle ve çarşı bekçileri, durumundan şüphelenilen çok sayıda kişiyle ilgili işlem yaptı. Son dönemde parklardaki ve mesire alanlarındaki kamelyalara zarar veren ya da ateş yakıp gürültü yaparak çevreyi rahatsız edenlere de göz açtırmayan çarşı ve mahalle bekçilerinin çalışması ile 10 kişi hakkında idari işlem yapıldı. Bu şahsılara, ilgili kanun maddesinden para cezası uygulandı.

Bekçiler, aynı zamanda trafiği tehlikeye düşüren ve kurallara uymayan araçları da kontrol ediyor. İhlal belirlenmesi durumunda ilgili birimle irtibat kuran bekçiler, gerekli cezanın uygulanmasını sağlıyor.

Devriye faaliyetleri sırasında iş yerini de kontrol eden bekçiler, madde bağımlılarına da göz açtırmıyor. Çarşı ve mahalle bekçileri, son dönemdeki çalışmalarında narkotik madde kullanıcılarına da geçit vermedi. Görev bölgelerinde her türlü olaya anında müdahale ederek suç ve suçluyla mücadelede etkin rol oynayan çarşı ve mahalle bekçileri, ruhsatsız silah, bıçak ve narkotik madde gibi suç unsurları ele geçirdi.

Görevleri gereği sürekli sokaklarda devriye halindeyken polisle birlikte birçok suça anında müdahale eden çarşı ve mahalle bekçileri, mala zarar verme, yaralama ile kişilerin sükun ve huzurunu bozmaya yönelik eylemlerde bulunan kişilerin gerekli cezaları almalarını sağladı.

Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü Şehit Ali Çay Polis Merkez Amirliğinde görevli çarşı ve mahalle bekçilerinin, ilçe merkezindeki 14 mahallenin her bir sokağındaki suç ve suçluyla mücadelelerinin kararlılıkla süreceği vurgulandı.

 

 

25 Kas 2022 - 17:00 - Güncel