Karpınar’dan Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elbistan Kadın Kolları Başkanı Vijdan Karpınar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne ilişkin basın açıklaması yaptı.

 

2021 yılında 217’si şüpheli olmak üzere 497 kadının öldürüldüğüne dikkat çeken CHP Elbistan Kadın Kolları Başkanı Vijdan Karpınar, kadına yönelik şiddetle mücadelede etkin çözümün eşitlik olduğunu söyledi.

AK Parti iktidarını eleştiren Karpınar, “Bizler kadın cinayetlerini durdurun diye haykırırken kadınları koruyamayan, şiddeti tolere edilebilir bulan, öldürülen kadınları sadece sayı olarak nitelendiren zihniyete bir daha sesleniyoruz: ‘Her kadın bir hayattır.’” Dedi.

Karpınar, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“İktidara geldiğimizde, kadını güçlendirecek olan politikalarımızı uygulamaya koyacağız. Kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini durdurmaya kararlıyız.İktidarın kadını yok sayan politikalarına karşı biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınları güçlendiren eşitlikçi politikaları hayata geçireceğiz. Bu mücadeleyi kadın erkek bir arada vereceğiz.

Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. İktidara geldiğimizde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız.”

CHP’nin hayata bu konuda attığı adımlara değinen Elbistan Kadın Kolları Başkanı Vijdan Karpınar, “İki yıl önce İstanbul Sözleşmesi’nin bir maddesini hayata geçirdik. Genel merkezimizde bir ‘Ali Şiddet’ hattı kurduk. ‘YaşamHak’ projemiz aracılığıyla 444 8285 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara 7/24 ücretsiz destek hizmeti verdik, vermeye devam ediyoruz.

YaşamHak projemiz kapsamında bugüne kadar binlerce kadının hayatına birebir dokunduk. 81 ilde 129 gönüllü avukat ekibi kurduk. Bu sürede 1135 kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı duruşmasını takip ettik. Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, barolar ve yerel yönetimlerle 125 protokol imzaladık.

İktidara geldiğimizde yol haritamız hazır. Kadını güçlendirecek eşitlikçi politikaları derhal uygulamaya koyacağız. Bizlere ülkemizin ve partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten kalan büyük bir mücadele mirası var. Hiçbirimiz eşitlik mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Bugün sokaklara çıkarken, haklarımızı ve demokrasiyi savunmak için bir arada olacağız, kadın erken hep birlikte sesimizi yükselteceğiz. Geliyor gelmekte olan” cümlelerini kullandı.

25 Kas 2022 - 16:46 - Güncel