Öğretmenler Günü törenle kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü, tüm Türkiye’de olduğu gibi Elbistan’da da törenle kutlandı.

Öğretmenler Günü törenle kutlandı
Öğretmenler Günü törenle kutlandı
+7
Haber albümü için resme tıklayın

 

Elbistan’daki Öğretmenler Günü kutlamaları, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtına çelenk sunulması ile başladı. Buradaki program, Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin’in çelenk bırakmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla tamamlandı. Kutlamaların ikinci bölümü ise Elbistan Fen Lisesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Okulun konferans salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı okulun Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Gülizar Canan yaptı.

Eğitime verilen öneme değinen Canan, “İnsanoğlu, var olduğu günden beri onun eğitimi de en az fiziksel varlığı kadar önemli ve değerli kabul edilmiştir. İnsan, içinde doğup büyüdüğü aile ortamında temel bilgileri aldıktan sonra daha donanımlı hale gelmesi için bir terbiyeciye, eğiticiye, öğreticiye ve bir öğreticiye muhtaçtır. İnsan, öğretmen sayesinde ancak ahlakı, maneviyatı, bilgiyi, beceriyi ve medeniyeti öğrenebilir. Kültürün ve medeniyetin temeli eğitim-öğretim olmuştur ve onun yapıcısı da yine bir öğretmendir. Kültür ve medeniyet seviyesini yükseltmiş milletlerin en temel ölçütü öğretmen ve eğitime verdiği değerle anlaşılmaktadır. Yarınların daha aydınlık olması, muasır medeniyetin üstüne çıkma hızımız, eğitim ve öğretmene verdiğimiz değer oranında olacaktır. Bunu başarmak için fedakarca çalışan meslektaşlarıma saygı ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Öğretmenliğin; bir ideal, gaye ve hizmet mesleği olduğunu söyleyen Canan, şöyle devam etti:

“Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim, ‘oku’ emriyle başlamıştır. İnsanlığın en kıymetli öğretmeni olan sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (sav), ‘İlim Çin de dahi olsa onu alınız. İlim öğrenmek kadın erkek her Müslüman’a farzdır’ sözleri ile öğrenmenin ve öğretmenin değerini ifade etmektedir. Bundan dolayıdır ki; biz öğretmenler üzerimizdeki ağır sorumluluğun bilinci ile hareket etmeli; mesleğimizi en güzel şekilde yerine getirmeye gayret etmeliyiz.

Öğretmenlik mesleği her şeyden önce bir ideal, gaye ve hizmet mesleğidir. Bir öğretmen, hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adamaktadır. Yeri doğrulamaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini tüketerek aydınlatan mum, gerçeğin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır öğretmen. Bugünü değil yarını düşünürsek gelecek çok daha iyi olacaktır. Bunu da biz öğretmenler başaracaktır.”

Canan, sözlerini tüm şehit öğretmenleri rahmet ve minnetle yâd ederek tamamladı.

Yemin ederek mesleğe başlayan ve emekli olan öğretmenlerin konuşmasının ardından şiir okundu. Öğretmenlik mesleğini anlatan kısa filmin akabinde, Elbistan Fen Lisesi öğrencileri üniversite eğitimi için gittikleri şehirlerden video mesajla öğretmenlerin bu anlamlı gününü kutladı.

Stajyer öğretmenlerin yemin töreni ise, şehit öğretmenlerin isimlerini ve özgeçmişlerini okuyarak karanfil verilmesi ile farklı bir anlam kazandı.

Daha sonra emekli olan öğretmenlere plaketleri Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural tarafından takdim edildi. Plaket töreni sonrasında değerlendirme yapan Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Program, Öğretmenler Günü anısına 24 kilometre koşan Afşinli sporcular Sıtkı Gönen ve Ali Yanar’ın Kaymakam Vural’a taşıdıkları Türk bayrağını hediye etmesi ile son buldu.

Törenlere, Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, Kahramanmaraş Barosu Elbistan Temsilcisi Av. Cihat Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Kırılmaz, İlçe Jandarma Komutan Vekili Soner Arslan, Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, AK Parti İlçe Başkanı Servet Okur, Elbistan Müftüsü Hacı Mustafa Kılınç, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

24 Kas 2022 - 17:15 - Güncel