Diri faylar Elbistan’ı kuzey ve güneyden sarmış durumda

Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulaması’ndan derlenen bilgilere göre, diri fay hatları Elbistan’ı hem kuzeyden hem de güneyden çevrelemiş durumda. Haritaya göre, kuzeyden güneye gidildikçe depremden etkilenme riski de artıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

 

Türkiye’nin yenilenen deprem haritası dijital ortama aktarıldı. Oturduğu evin deprem riskini öğrenmek isteyen vatandaşlar, e-Devlet hizmeti olan https://tdth.afad.gov.tr adresinden koordinat ve adres bilgilerini girerek sorgulama yapabiliyor. AFAD’ın koordinasyonunda ODTÜ, Boğaziçi, Akdeniz, Çukurova, Sakarya Üniversiteleri ve Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile birlikte hazırlanan yeni haritayla, risk değerlendirmesi sadece fay hattına göre değil, zemin yapısı da göz önünde bulundurularak yapıldı. Riski belirtmek için kullanılan 1'inci ve 2'nci derece şeklindeki sistem kalktı, yerini Avrupa ve Amerika’da yıllardır uygulanan “ivme” yöntemi aldı.

Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulaması incelendiğinde Elbistan’ın kuzey ve güneyden diri faylarla çevrildiği görülüyor. Uygulamada; ilçe merkezindeki mahallelerin deprem verileri yer alıyor.

Uzmanlar, bölgede uzun zamandır bir deprem yaşanmadığını anımsatarak fayın enerji biriktirdiğine vurgu yapıyorlar.

 

 

23 Kas 2022 - 17:41 - Güncel