Başkan Bulut: “Leonardit projesi çiftçimiz için hayati önemde”

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, 2 bakanlığın bölgede leonadirtten hümik asit üretme projesiyle ilgili, “Yıllardır dile getirdiğimiz bu konunun yatırıma dönüşmesi en büyük temennimiz” dedi.

 

Başkan Bulut, “Her ne kadar geç kalınmış olsa da; hem çiftçimiz hem de tarımın geleceği açısından çok önemsediğimiz bir gelişme oldu” ifadesini kullandı.

Elbistan Ziraat Odası olarak, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ile birlikte bu konuda birlikte mücadele ettiklerini aktaran Başkan Mehmet Ali Bulut, “Elbistan ve Afşin’deki kömür sahalarından çıkarılan leonardit ve gidyanın topraklarımızda kullanılması hususunda özel hassasiyet gösteriyoruz. KSÜ Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Üyesi Prof. Dr. Kadir Saltalı hocamızı odamıza davet ederek çiftçilerimize konferans ve bilgilendirme toplantıları yaptık.

Sayın Saltalı, bu alanda gerçekten önemli bilimsel çalışmalara imza atmış bir isim. Tamamen organik olan lenardit ve gidyanın, yorgunlaşan topraklarımız için ne kadar faydalı olduğunu raporlarla ortaya koydu. Bu madenlerin, kimyevi gübre kullanımını azaltırken diğer yandan da toprağın ihtiyaç duyduğu organik maddeleri yeniden kazandıracağının altını çizdi. 1 gram toprakta 1 milyar canlı yaşıyor. Bu canlıların besin kaynağı da topraktaki organik maddeler. Toprakta organik maddenin varlığı verimi doğrudan etkiliyor. Organik maddeyi kullandıkça verim de artıyor.

Ama biz, hemen yanı başımızda böyle bir değer varken organik madde yerine kimyasal gübreye bağımlı hale geliyoruz. Afşin-Elbistan kömür sahasında atık olarak ortaya çıkan ve tekrar dolguda kullanılan gidya ve leonardit ile tekniğine uygun olarak karıştırılarak organik gübre elde edilebileceğini bilmeyen kalmadı. Sesimizi duyan iki bakanlığımız Tarım ve Orman Bakanlığımız ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı linyit sahalarında 600 bin litre sıvı ve toz hümik asit üretimi için fizibilite çalışmaları yapacaklar. Geç kalınmış olsa da böyle bir yapılacak olan çalışma çiftçilerimiz açısından sevindirici süreci oda olarak yakından takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Çalışmaların sözde kalmamasını isteyen Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, “İnşallah süreç, umduğumuz yönde gelişir. TKİ’nin, başka bir kömür sahasından ilk ürünü aldığını biliyoruz. Elbistan ve Afşin’imizde de böyle bir çalışmanın olması, çiftçimizin geleceği açısından çok önemli. Gübre fiyatları astronomik seviyelere ulaştı. Çiftçimiz, tonla aldığı kimyevi gübreyi adeta avuçla bile zor alacak duruma geldi. Azotlu gübreyi doğalgazdan elde ediyoruz. Doğalgazın fiyatı da çok arttı. Türkiye’nin şuan doğalgaz kaynağı yok. Fosforlu gübrede de birinci rezerv Fas ve ikincisi ise Amerika’dır. Fas’taki üretim azalınca da fiyatlar yükseliyor. Hammaddesi olmadığı için her ikisinde de dışarıya bağlıyız. Bu bağımlılıktan kurtulmak için devletimizin öncülük etmesini yerinde buluyoruz. İnşallah kısa sürede bu proje yatırıma dönüşür” şeklinde konuştu.

23 Kas 2022 - 17:04 - Güncel