Savcı ve hakimlerin adını kullanan dolandırıcılara dikkat!

Adliyelerde görev yapan hakim ve savcıların adlarını kullanan dolandırıcılar, özellikle kuyumcuları hedef alıyor.

 

Vatandaşları ve esnafları birbirinden farklı yöntemlerle ağlarına düşürmeye çalışan dolandırıcılar, bu kez de hakim ve savcıların ismini kullanmaya başladı.

Personelleri ya da avukatları telefonla arayan dolandırıcılar, kendilerini adliyede görev yapan hakim ya da savcı olarak tanıtıyor. Telefonun diğer ucundaki şahıs, görüştüğü kişiden tanıdık kuyumcu olup olmadığını sorduktan sonra planın ilk aşamasını geçiyor. Kuyumcunun numarasını alan dolandırıcılar, ikinci aşamada ise, görüştüğü kişiden kuyumcuyu aramasını istiyor. Kuyumcuya, kendisini hangi sıfatla tanıttı ise bir iş için görüşmek istediğinin söylenmesi talebinde bulunuyor. Karşısındakinin savcı ya da hakim olduğunu sanan görevli de kuyumcuyu arayarak durumu anlatıyor.

Bu aşamadan sonra dolandırıcı, hakim ya da savcıymış gibi kuyumcuyu arıyor. Ziynet eşyası bozdurmak istediğini ancak işlerinin yoğunluğu nedeniyle bizzat uğrayamadığını; belirttiği miktardaki altının nakit karşılığının vereceği hesaba yatırılmasını talep ediyor. Tanıdık adliye personelinin yönlendirmesi ile karşısındaki kişiye güven duyan kuyumcu da dolandırıcının talebini yerine getiriyor.

Son dönemde artan bu tür dolandırıcılık olaylarına karşı, esnafların dikkat etmesi gerektiği; mağduriyetlerin yaşanmaması için hiçbir savcı ya da hakimin bu şekilde bir talepte bulunmayacağı vurgulanıyor.

23 Kas 2022 - 16:56 - Güncel