Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk saygıyla anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84.yıl dönümü dolayısıyla 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Günü kapsamında düzenlenen törenle anıldı.

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk saygıyla anıldı
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk saygıyla anıldı
+5
Haber albümü için resme tıklayın

 

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 84. Yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk anıtı önünde tören düzenlendi. Anma programı, Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural ve Elbistan Belediye Başkan Vekili Ali Demir’in Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı.  Saat 09.05'ten itibaren 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Saygı duruşu sırasında, polis, itfaiye ve diğer araçlar sirenler ve kornalarını çaldı. İlçe genelinde tüm bayraklar yarıya indirildi.

Programın devamı ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Misak-ı Milli Salonu’nda gerçekleştirildi. Elbistan Dulkadiroğlu Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan tören de saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı okulun tarih öğretmeni Azime Aktaş yaptı.

Aktaş, şöyle konuştu:

“Hayatının sonuna kadar ülkesine hizmet etmiş olan büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 84.yıl dönümünde; sevgi, saygı, özlem ve rahmetle anıyoruz. Fikir, ideal ve eserleri ile bağımsızlığımızdan tarihimize, dilimizden sanatımıza ve benliğimize kadar en gerçek fikirlerin ve en sıcak duyguların içinde aramızda yaşayan; sonsuza kadar yaşayacak bir önderdir Mustafa Kemal Atatürk. Cepheden cepheye koşarken 2 dil öğrenen, 4 binden fazla kitap okuyan, geometri kitabı yazan, 48 tane geometri teriminin isim babası olan, tarihçi, yazar, dil bilimci, sosyolog; hem asker, hem devlet adamı hem başöğretmendir Atatürk.

Her ülkenin şairinden siyasetçisine, sanatçısından komutanına saygıyla, özlemle, gıptayla andığı ama bizim olan Atatürk. İranlı şairin dizelere döktüğü Atatürk. Düşmanında bile saygı uyandıran Atatürk. Norveç’te Atatürk gibi düşünmek deyimi vardır. Dünyanın hayran olduğu Atatürk.”

Atatürk’ün, Türk milleti için büyük anlam ifade ettiğinin altını çizen Aktaş, “Atatürk, hem milli mücadelede hem cumhuriyetin kuruluş sürecinde daima ileriye bakmış; hayatında ümitsizliğe, karamsarlığa hiç yer vermemiştir. O günün şartlarında ordu yok dediler kurulur dedi; para yok dediler bulunur dedi; düşman çok dediler yenilir dedi. Ve ya istiklal ya ölüm parolası ile çıktığı yolda Türk topraklarını Türk milletini esaretten kurtarma azmini gösteren büyük asker, büyük başkomutandır Mustafa Kemal Atatürk. İstanbul’da düşman gemilerinin demir attığını gördüğünde milletine duyduğu büyük güvenle geldikleri gibi giderler diyecek kadar kararlı, ileri görüşlü bir dehadır Atatürk. Askerlerine ben size taarruz emretmiyorum; ölmeyi emrediyorum diyecek kadar vatan aşkıyla yoğrulmuş büyük bir asker. Çocuklar bizim geleceğimizin mimarıdır diyerek dünyanın tek çocuk bayramını onlara hediye eden mümtaz bir devlet adamıdır Atatürk. Atatürk demek; özgürlük demektir. Atatürk demek; çağdaşlık, uygarlık demektir. Yolundan ayrılmayacağımızı vurgulayarak aziz hatırası önünde saygıyla, minnetle ve özlemle eğiliyorum.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirler ve türküler ile sona erdi. Programda, öğrencilerin oluşturduğu Atatürk’ün imza koreografisi büyük alkış aldı. Tören sonunda Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural ve protokol üyeleri, programın hazırlanmasında emeği olan öğrencileri ve öğretmenlerini tebrik etti.

Törenlere, Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, Belediye Başkan Vekili Ali Demir, Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Biter, Kahramanmaraş Barosu Elbistan Temsilcisi Av. Cihat Yılmaz, Elbistan İlçe Emniyet Müdürü Hakan Kırılmaz, İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Recep Üncü, EMYO Müdürü Muharrem Eren, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Servet Okur, CHP Elbistan İlçe Başkanı Tayfun Barış Arslan, İYİ Parti Elbistan İlçe Başkanı Hüseyin Gül, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

          

10 Kas 2022 - 11:54 - Güncel