Vatandaş, sayaç değişiminde ücret konusunun gözden geçirilmesini bekliyor

Elbistan’da su sayaç değişim işlemi için 534 lira istenmesinin bütçelerini zorladığını belirten vatandaşlar, KASKİ’nin yeni bir adım atmasını bekliyor.

Büyütmek için resme tıklayın

 

Diğer bazı belediyeleri örnek gösteren vatandaşlar, Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi ( KASKİ) Genel Müdürlüğü’nün ‘ücret’ kararını gözden geçirmesini talep ediyor.

Değişim için istenen ücretin birçok abone tarafından karşılanmakta zorlanacağına vurgu yapan vatandaşlar, “Bazı belediyelerin bu değişimi ücretsiz yaptığını biliyoruz. Ama KASKİ, 534 lira gibi bir değişim ücreti istiyor. Bu rakam, hemen herkesin bütçesini zorlayacak bir şey. Su faturamız, sene başından bu yana ciddi oranda zamlandı zaten. Daha makul bir rakam belirlenebilirdi. Vatandaşı mağdur etmeyecek bir ücret alınabilirdi. Ya da diğer belediyeler gibi tamamen ücretsiz değiştirebilirdi” şeklinde konuşuyor.

Sayaç değişim işlemleri ise Ölçüler ve Ayar Yasası ile Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği'ne göre yapılıyor. Yönetmeliğe göre, abonelerin konutlarında ya da işyerlerinde kullandıkları su, elektrik, doğal gaz sayaçlarının periyodik muayenelerinin 10 yılda bir yapılması gerekiyor.

Abone tesisatlarına takılı olan mevcut su sayaçları da; çalışmama, patlak olma, periyodik muayene yapılmama (10 yılda bir muayene edilip damgalanmama), standart dışı olma, yüksek tüketime itiraz edilme gibi nedenlere bağlı olarak değiştiriliyor. KASKİ Genel Müdürlüğü de bu çerçevede 2006 yılı öncesinde takılan su sayaçlarını yenilemek için çalışma başlatmıştı. Elbistan genelindeki abonelerin yaklaşık yüzde 20’sinin sayaçlarının değişmesi planlanıyordu. Sayaçların ekonomik ömrünü tamamladığı gerekçesi ile yapılan bu yenileme işlemi için abonelerden de 534 liranın üzerinde bir ücret talep ediliyordu. Bu ücretin de 4 eşit taksitte ödeme imkanı sunulmuştu.

KASKİ’nin ise, sayaçların ölçüm hassasiyetinde yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçmek, sağlıklı ve verimli bir içme suyu hizmeti sunulmasına da katkı sağlamak gerekçesi ile yapılan yenileme işlemleri için yeni bir çalışma hazırlığında olduğu öğrenildi.

Değişimin ücretli mi ya da ücretsiz mi olacağı veya fiyatta indirime gidilmesiyle ilgili sürecin önümüzdeki günlerde netlik kazanacağı bildirildi.

 

 

 

 

09 Kas 2022 - 17:22 - Güncel