İmar planı, parklanma ve diğer sorunlar için görüş alışverişi yaptılar

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz ve AK Parti İlçe Başkanı Servet Okur, kentteki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi.

İmar planı, parklanma ve diğer sorunlar için görüş alışverişi yaptılar
İmar planı, parklanma ve diğer sorunlar için görüş alışverişi yaptılar
+1
Haber albümü için resme tıklayın

 

 Kentin ticari ve sosyo ekonomik gelişimiyle ilgili konuların görüşüldüğü toplantıda, STK temsilcileri fikir ve düşüncelerini dile getirdi.

Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, ‘Şehrimizi hep birlikte parlak bir geleceğe taşıyacağız’ diyerek, “ Elbistan’ın tüm odaları, sektör temsilcileri, belediyesi, siyaseti tek yürek olmuş şehrin geleceğiyle ilgili alınması gereken kararları konuşuyoruz. Aslında şehirde kamu erki, siyaset ve odalarla birlikte ortak bir akıl üretiliyor. Somut adımlar atılıyor. Uygulanacak önemli kararlar alınıyor” şeklinde konuştu.

Başkan Gürbüz, şöyle devam etti:

“İmar planıyla ilgili 5000’lik planı tamamladık. Önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağız. Elbistan'ın kalkınması ve gelişmesiyle ilgili çok güzel gelişmeler var. Özellikle organize sanayimizde yeni açılan fabrikalar umut veriyor. Önümüzdeki günlerde inşallah Sanayi Bakanlığımızın da kente dönük yeni açılımlarının zannediyorum milletvekillerimiz ilçe başkanımız paylaşacaklardır. Bir taraftan hızla devam eden kamu yatırımları, diğer taraftan özel sektörün Elbistan'ı tercih etmesi ve Elbistan Organize Sanayinde bu anlamda ciddi yatırımcı alması ve inşallah 2023 ile beraber de teşvik bölgesinin altıncı bölgeye yükselmesiyle beraber ben istihdamda zirve yakalayacağımızı düşünüyorum.”

Oda başkanlarının talepleri doğrultusunda şehir parklanmalardaki sorunun da çözülmesi için karar alındığına değinen Gürbüz: “Elbistan'da yoldaki parklanmayla ilgili yaşanan bir sorun var. Dolayısıyla bu esnafımızdan bize gelen bir şikayettir. Dolayısıyla herkesin ortak kanaati yolların park alanı olmadığı ve burada bir parklanmayla ilgili yasak kararının alınması gerektiği, esnafımızın bu anlamda rahatlatılmasıyla ilgili bir öneri geldi. Biz bunu destekliyoruz. İnşallah ticaret odamızın başkanlığında tüm siyasi partilerimizle belli görüşmeler yapılacak. Memleket için herkes el birliğiyle, güç birliğiyle ortak akılla var gücüyle bu mücadeleye devam edecek Biz de belediye meclisi olarak bu anlamda gelen bu teklifi inşallah hayata geçireceğiz.

Bir önemli bir karar da fiyat artışlarının da denetiminin yapılmasıyla ilgiliydi. Satışa sunulan ürünlerin işletmelerde mutlaka vatandaşa belgeleriyle beraber sunulması gerektiği yönünde. Haliyle bu vatandaşımızın da özellikle hem gıda denetimi hem de fiyat denetimi açısından bizden istediği bir husustur. Odalarımızda bu anlamda hemfikir olmak bizi mutlu etti. Onların da talebiyle inşallah birlikte bu denetimi gerçekleştireceğiz.

E-ticaret konusunda hem bakkallar odağımızın hem ticaret odamızın yoğun bir talebi ve çalışması vardı. ‘elbistanburada’ adlı internet adresinin marka tescillerini de aldık. Bu konuda biz belediye olarak her türlü altyapıyı hazırladık. Esnafımızın da buraya ilgi göstermesiyle beraber vatandaşımıza daha kolay hizmet sunabilme fırsatı yakalayacaklarını düşünüyorum” dedi.

AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Servet Okur da açıklamasında: “Sivil toplum örgütünün başkanları ile böyle bir iyilik ve beraberlik içinde memleketimizin sorunlarını bir masaya yatırıp çözüm noktasında ortak paydada buluşmayı önemsiyorum. Amaç memleketimize hizmet etmek. Bu hizmeti yaparken de toplum olaraktan kamu yararına olan ve topluma yararlı olan işleri yapmak için başkanlarımızın fikirleri biz siyasetçiler için çok önemli. Biz, toplum yararına faydası olan memleketimize yapılacak olan hizmetleri sonuna kadar destekleyeceğimize kendilerine ifade ettik. Kendilerine bu konuda çok iş düşüyor. Elbette şahsi sorun değil, memleket sorunu için sektörel bazda yapmaları gerekeni bize ilettikleri zaman biz siyaset olarak kendilerinin sonuna kadar arkasında olacağımızı söyledik. Bu konuda hiçbir zaman yalnız olmayacaklar. Memlekete hizmet için ne gerekiyorsa elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Paksoy ise, “Belediye başkanımız, ilçe başkanımız ve oda başkanlarımızla beraber bu toplantılara devam ediyoruz. Tabii bu toplantılarda Elbistan için ne gerekiyorsa hep birlikte karar almaya çalışıyoruz. Kentimizin en büyük sorunlarından birisi imar planı sorunudur. Bildiğim kadarıyla son aşamaya geldi. Tabii bu hususu muhalefet partileriyle de görüşmemiz lazım. Oy birliğiyle bu sene sonuna kadar bu imar planını çıkartırsak iyi olacak.  Tabii yalnız Elbistan'la bitmiyor, büyükşehrin de destekleri lazım. Bizim aslında birçok sorundan kurtulabilmemiz için il olmamız gerektiğini düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

08 Kas 2022 - 16:50 - Güncel