Şeker fabrikasından yayılan siyah duman sorunu yargıya taşındı

Mutlucan Elbistan Şeker Fabrikası’nın bacasından yayılan siyah dumanların insan sağlığı için tehlike doğurduğu ve çevreyi kirlettiği gerekçesi ile suç duyurusunda bulunuldu.

Şeker fabrikasından yayılan siyah duman sorunu yargıya taşındı
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Adliyesi’ne suç duyurusunda bulunan Av. Sinan Ölker, hava kirliliğinin Elbistan’ın kaderi olmadığını belirterek, “Elbistan artık kirli havada yaşamak istemiyor” dedi.

Meslektaşları Sefa Tekdemir ve Mehmet Ölker ile suç duyurusu akabinde basın açıklaması yapan Av. Sinan Ölker, dünyanın en kirli havasına sahip merkezleri sıralamasında 5.sırada olduğumuzu hatırlattı.

Av. Sinan Ölker, şöyle konuştu:

“İlçe olarak uzun yıllardır hava kirliliği ile mücadele ediyoruz. Yıllardır, bir taraftan termik santrallerin bacalarından, bir taraftan da şeker fabrikasının bacasından çıkan zehirli gazların oluşturduğu kirli havayı solumaktayız. Uluslararası bir araştırma şirketi olan CREA tarafından hazırlanan 2020 dünya hava kirliliği raporunda, Afşin ve Elbistan, tüm dünyada kömürlü termik santrallerden salınan kükürtdioksitten kaynaklı hava kirliliği sıralamasında 5. sırada yer almaktadır. Hepimizin ailesinde en az bir kişinin hava kirliliği sebebiyle kanser hastalığıyla mücadele ettiğine şahit oluyoruz.”

Elbistan’ın hava kirliliği noktasında kaderine terk edildiğini vurgulayan Av. Sinan Ölker, “Geçtiğimiz günlerde şeker fabrikasının bacasından çıkan siyah dumanı Elbistan halkı bir kez daha üzüntüyle izledi. İlçemiz hava kirliliğiyle ilgili yıllardır kaderine terk edilmiş durumda. Bugüne kadar yöneticiler ve yetkililerin konuyla ilgili bir tek önlem dahi almadığını hepimiz biliyoruz.

Bu konuya artık dur diyebilmek adına, Elbistan’ın temiz havaya kavuşması ve evlatlarımızın sağlıklı birey olarak yetişmeleri açısından bugün itibariyle elimizi değil gövdemizi taşın altına koyacağız. Mutlucan Şeker Fabrikası’nın bacasından çıkan zehirli dumanın çevre kirliliğine yol açması sebebiyle Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk” ifadelerini kullandı.   

Ölker, “Bu konunun yakın takipçisi olacağıma şartlar ne olursa olsun, geri adım atmayacağıma söz veriyorum. Termik santraller ve şeker fabrikasının yaymış olduğu kirlilik Elbistan’ın kaderi değildir. Elbistan artık kirli havayla yaşamak istemiyor. Her sorumlu vatandaş gibi bu sorumluluktan kaynaklı suç duyurusuna bulunduk. Bunun örnek teşkil etmesini ve yetkililerin de konuya duyarsız kalmamasını ümit ediyor ve bekliyoruz” cümleleri ile açıklamasını tamamladı.

04 Kas 2022 - 09:58 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel