Elbistan’ın içme suyu şebekesi 261 milyon liraya yenilenecek

Elbistan genelindeki 323 kilometre uzunluğundaki içme suyu şebekesinin yenilenmesini öngören projede ihale sonucu belli oldu.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Avrupa Birliği hibesi ile hayata geçirilen projenin yaklaşık maliyeti 261 milyon lira olacak ve ilçeyi adeta şantiyeye çevirecek çalışmanın tamamlanması ise 2 yıla yakın sürecek.

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (KASKİ), İLBANK aracılığıyla temin edilen Avrupa Birliği hibesi ile Elbistan içme suyu şebekesi inşaatı yapım işini Dünya Bankası satın alma usul ve yöntemleri çerçevesinde ihaleye çıkarmıştı. İLBANK, Belediye Hizmetleri Geliştirme Projesi’nin harcamalarının karşılanması için Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (Dünya Bankası) finansman ve Avrupa Kalkınma Fonu’ndan FRIT-II altında hibe temin etmişti. Söz konusu finansman ve hibe tutarlarının bir bölümünü “Elbistan İçme Suyu Şebekesi İnşaatı” sözleşmesi kapsamındaki ödemeler için kullanacağı belirtilmişti.

Elbistan’la il merkezi arasındaki mesafenin 2 katı uzunluğundaki 323 km içme suyu hattı yenilenmesi için yaklaşık 300 milyon liralık bir yatırım öngörülüyordu. Bu dev altyapı çalışması için düzenlenen ihaleye 8 firma teklif verdi. Değerlendirilme sonucunda 261 milyon TL’lik teklif sunan Trabzon merkezli firmanın ihaleyi kazandığı öğrenildi.

Proje kapsamında; 6000 m3, 4000 m3, 1000 m3, 500 m3, 300 m3 hacimli servis depoları, 5 adet terfi istasyonu, çapları değişen borularla yaklaşık 323 km içme suyu şebeke ve iletim hattı, 2 adet vana odası, 4 adet basınç kırıcı vana odası, 12 adet debimetreli vana odası, 7 adet bakiye klor ölçüm odası, yaklaşık 142 adet vantuz ve 25 adet tahliye yapısı inşaatı ve SCADA sistemi yaptırılması planlanıyor. Sözleşmenin süresi ise 720 gün olarak açıklandı.

31 Eki 2022 - 17:26 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel