CERN’deki Türk araştırmacıdan Fen Lisesi öğrencilerine konferans

Elbistan Fen Lisesi, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ndeki (CERN) sayılı Türk araştırmacılardan biri olan Salim Oğur’un katıldığı konferansa ev sahipliği yaptı.

Haber albümü için resme tıklayın

 

Elbistan Fen Lisesi fizik öğretmeni İhsan Gökçecik’in koordinesinde; CERN çalışanı sayılı Türk araştırmacılardan birisi olan Salim Oğur, öğrencilerle çevrimiçi konferansta buluştu.

Salim Oğur, 2016-2019 Boğaziçi Üniversitesi ve CERN Doktora Programını tamamladı. 2019-2021 yıllarında CERN’de uzman araştırmacı olarak görev aldı. Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ve 91 kilometrelik yeni çarpıştırıcı projelerinin enjektör sistemlerine katkı sağladı. Paris Üniversitende 1 yıl doktora sonrası araştırmacı olarak sonra, CERN teknolojileri kullanarak kanser terapisi için parçacık hızlandırıcıları yapımında çalışıyor.

Salim Oğur, Elbistan Fen Lisesi öğrencilerine CERN, yapılan çalışmalar, eğitim hayatı ve başarı yolları ile genel olarak nasıl gidilmesi gerektiğini nasıl çalışmaları gerektiğini ve Türk çalışmacılara ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Elbistan Fen Lisesi Müdürü Mikail Şahin, konferansla ilgili olarak, “Geleceğimiz; gençlerimiz için ufuk açıcı bir konferans gerçekleştirdik. Verimli konferansından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

 

CERN nedir?

 

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi veya Fransızca adı olan Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire'in kısaltmasıyla CERN, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan, dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarını yöneten araştırma kuruluşudur. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN'in 23 tam üyesi vardır. İsrail, Avrupa dışında yer alan tek tam üyedir. Türkiye, ortak üye statüsündedir.

29 Eki 2022 - 16:55 - Güncel