Cumhuriyetimiz 99 yaşında

Türkiye Cumhuriyeti’nin 99.kuruluş yıl dönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, tüm Türkiye’de olduğu gibi Elbistan’da da coşkulu törenle kutlandı.

Cumhuriyetimiz 99 yaşında
Cumhuriyetimiz 99 yaşında
+11
Haber albümü için resme tıklayın

 

Cumhuriyet Bayramı kutlama programı, 28 Ekim Cuma günü Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı. Etkinlikler, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99.yıl dönümünde sabah İlçe Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural’ın tebrikleri kabulüyle sürdü. Kaymakam Vural’ın makamında gerçekleşen kabulün ardından protokol üyeleri, kutlamaların yapılacağı Cumhuriyet Meydanı’na geçti. Törene, Kaymakam Hasan Hüseyin Vural, Belediye Başkan Vekili Ali Demir, Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Biter, Elbistan Meslek Yüksekokulu Müdürü Muharrem Eren, Kahramanmaraş Barosu Elbistan Temsilcisi Av. Cihat Yılmaz, İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Recep Üncü, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Kırılmaz, AK Parti İlçe Başkanı Servet Okur, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Av. Tayfun Barış Arslan, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Üzeyir Bostan, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende ilk olarak Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, Belediye Başkan Vekili Ali Demir’le birlikte öğrencilerin ve vatandaşların Cumhuriyet Bayramını tebrik etti. Tebrik sonrasında Dulkadiroğlu Anadolu Lisesi bando takımı eşliğinde tören geçişi yapıldı.

Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, “Milletimiz var olsun. Devletimiz payidar olsun. Milli mücadelemizin eseri ve bağımsızlığımızın timsali Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” dedi.

Türk milletinin Kurtuluş Savaşı’nda verdiği kahramanca mücadeleye değinene Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yıl dönümünü kutlamanın coşku ve heyecanını birlikte yaşıyoruz. Birinci dünya savaşı sonrasında aziz milletimizi öz vatanında esaret altına almaya çalışan işgalci devletlere karşı Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde yürütülen milli mücadele neticesinde vatanımız düşman işgalinden kurtarılmıştı. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, istikbal ve istiklalimiz için savaş meydanlarında kazanılan zaferin yeterli olmayacağını biliyordu. Zafer kazanılmış, vatan düşmandan kurtarılmıştı. Ancak vatan harap olmuş, aziz milletimiz bitap düşmüştü.

Atatürk, tarihi boyunca esareti kabul etmeyen Türk milletinin, en kıymetli kuzularını kınalayarak cepheye gönderen analarımızın, bebeğinin örtüsünü ıslanmasın diye mermilere örterek cepheye silah taşıyan kadınlarımızın, vatan topraklarında kefensiz yatan milyonlarca şehit ve gazimizin bağımsızlık ve vatan aşkına başkomutan olarak savaş meydanlarında bizzat şahit olmuştu. Böylesine yüksek karakterli bir milletin kendi kendini yönetmesinin en tabi hakkı olduğunu değerlendiren Atatürk; milli egemenliği kayıtsız şartsız onu hak eden Türk milletine 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyeti ilan ederek armağan etmiştir” şeklinde konuştu.

Cumhuriyetimizi ve istiklalimizi payidar kılmanın birinci vazifemiz olması gerektiğine vurgu yapan Kaymakam Vural, “Aziz milletimizin milli iradesine vurulan darbeler ve devletimizin üzerinde oynanan oyunlara rağmen cumhuriyet idaresi altında 99 yıl içerisinde kat ettiği mesafeyi değerlendirdiğimizde Atatürk’ün ‘Benim en büyük eserim’ dediği cumhuriyetimizin bizler için anlam ve önemini bir kez daha anlayabiliyoruz.

Bugün bizlere ve gençlerimize düşen en büyük görev, cumhuriyetimizin temel ilke ve değerlerine bağlı kalarak Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Bunun için akıl, bilim ve vicdanımızın ışığında; eşitlik ve adalet temelinde hoşgörü, dayanışma içerisinde; bizleri biz yapan kültürümüzü ve manevi değerlerimizi özümseyerek, yılmadan, yorulmadan çalışarak atalarımızın bizlere mirası cumhuriyetimizi ve istiklalimizi dünya durdukça payidar kılmayı birinci vazifemiz olarak kabul etmeliyiz.

Bu büyük günde cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve milli mücadelemizin bütün kahramanlarını; devletimiz ve güzel vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum” cümleleri ile konuşmasını tamamladı.

Kaymakam Demir’in konuşmasının ardından öğrenciler şiirler okudu. Halk oyunları ve öğrencilerin hazırladığı gösterilerle devam eden Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, ödül töreni ile sona erdi.

 

29 Eki 2022 - 12:29 - Güncel