Elbistan’da 5,2 MW kapasiteli GES projesi daha hayata geçiyor

Elbistan’da, biri 2,0 diğeri ise 3,2 MW kurulu güce sahip olacak 2 ayrı güneş enerjisi santrali (GES) projesi daha hayata geçiyor.

 

Güneşlenme oranı bakımından Türkiye’nin en verimli noktalarından biri olan Elbistan’da yeni güneş enerjisi santrali projelerinin kurulumu devam ediyor. İlçeye bağlı Doğan, Evcihüyük, Büyükyapalak, Gökçek gibi mahallelerdeki GES projelerine 2 tane daha eklenecek. Yeni GES projelerinin yapılacağı alanlar ise ilçeye bağlı İkizpınar Mahallesi’nde yer alacak.

Projelerden ilki 2,0 MW kurulu güçte olacak. Diğer projenin kurulu gücü ise 3,2 MW olarak hayata geçirilecek. Yapılması planlanan güneş enerji santrallerinde her biri 450 W gücündeki monokristal panelden toplam 9 bin 688 adet fotovoltaik modül kullanılacak. Paneller ise 113 dekarlık araziye kurulacak. Her iki GES projesinin inşaat aşamasında 10 kişi çalışacak. Üretim aşamasında ise 2 kişi çalışacak.

İkizpınar Mahallesi’ndeki GES projeleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce ÇED süreci başlatıldı. GES projelerinin, kuru ve vasıfsız tarım arazileri üzerine kurulacağı belirtildi.

28 Eki 2022 - 17:13 - Güncel