Özelleştirme İdaresi, Elbistan’da taşınmaz satacak

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Elbistan’a bağlı Pınarbaşı Mahallesi’ndeki 2 taşınmazın ‘satış’ yöntemiyle özelleştirileceğini duyurdu.

 

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) taşınmaz özelleştirmelerine ilişkin ilanı Kahramanmaraş Valiliği’nin internet sitesinde yayımlandı.

İlana göre, Elbistan ilçe merkezindeki Pınarbaşı Mahallesi’nde 2 adet taşınmaz, ‘satış’ yöntemiyle özelleştirilecek. Özelleştirilecek taşınmazların yüzölçümleri ise 7 bin m² ve 5 bin 938 m² olarak açıklandı. Her iki taşınmaz için 500 biner lira geçici teminat istenecek. Satış ihalesi ise 15 Kasım’da gerçekleştirilecek.

İhaleler, birden fazla teklif sahibinden kapalı zarfla teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle “pazarlık” usulü ile gerçekleştirilecek. İhaleler, pazarlık görüşmelerine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile yapılacak açık artırma suretiyle sonuçlandırılacak. Teklif sahipleri ayrı ayrı olmak koşuluyla birden fazla taşınmaz için teklif verebilecek.

İhaleye gerçek ve tüzel kişiler, Ortak Girişim Grupları (OGG), kooperatifler, vakıflar ile belgelerinde taşınmaz edinebileceklerine dair hüküm bulunan dernekler katılabilecek. Teklifler Türk Lirası cinsinden verilecek ve ihale bedeli peşin veya vadeli olarak ödenebilecek. Vadeli ödemelerde; ihale bedelinin asgari yüzde 40’ı peşin, vadeye bırakılan tutarı ise 12 ayda bir ödeme yapmak kaydıyla en çok 48 ayda ödenebilecek. İhale bedelinin vadeye bağlanan tutarına yıllık yüzde 24 oranında vade farkı uygulanacak.

Özelleştirme işlemleri; her türlü resim, vergi, harç ve KDV’den muaf tutulacak.

 

28 Eki 2022 - 17:11 - Güncel