Ekinözü’nde Köy Yaşam Alanı hizmete açıldı  

Ekinözü ilçesinin Çiftlik Mahallesi’nde tadilattan geçirilen eski okul binası Köy Yaşam Alanı olarak hizmete açıldı.

Haber albümü için resme tıklayın

Milli Eğitim Bakanlığı’nın kapalı köy okullarının aktif eğitim birimleri olarak kullanılması amacıyla uygulamaya konulan Köy Yaşam Merkezleri projesi kapsamında hazırlıklar devam ediyor. Kullanılmayan kapalı köy okulu binaları, köy halkının ihtiyaçları doğrultusunda anasınıfı, ilkokul, kurs merkezi gibi farklı alanda hizmet veren eğitsel ve sosyal etkinliklerin yapılacağı alanlara dönüştürülüyor.

Bu kapsamda Ekinözü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı olarak açılan Ekinözü Çiftlik Köyü Yaşam Alanı'nda ise Kahramanmaraş Yöresi Türk Halk Oyunları ile Sosyal ve Beşeri Yetkinlikler Kursu adında iki kurs hizmet vermeye başladı.

Çiftlik Köyü Yaşam Alanı’nın açılışı, Ekinözü Kaymakamı Abdulhamit Bağış, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Turaç, Ekinözü İlçe Emniyet Amiri Bahadır Taphasan, Ekinözü İlçe Komutan Vekili Kıdemli Başçavuş Soner Arslan ve mahalle sakinlerinin katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Burada konuşan Ekinözü Kaymakamı Abdulhamit Bağış, Çiftlik Köyü Yaşam Alanı’nın hayırlı olması temennisinde bulundu.

Ekinözü İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Turaç da, “Çiftlik Mahallesinde bulunan ilkokulumuz Köy Yaşam Alanına dönüştürülerek hizmete girdi.  Yaşam alanımızda Kahramanmaraş Yöresi Türk Halk Oyunları ile Sosyal ve Beşeri Yetkinlikler Kurslarına başlamakla birlikte, başta öğrencilerimiz olmak üzere mahalle halkının da özel ve anlamlı günlerinde kullanabileceği köy yaşam alanımız çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklerin de merkezi olacak. Zamanla kitap sayılarının da artırılarak okuma alanı olarak kullanılabilecek olan yaşam alanımız aynı zamanda öğrencilerimiz için de etüt yapma ders çalışma ortamı sağlanmış oldu. Bu anlamlı proje kapsamında mahallemize kazandırılan yaşam alanının hizmete girmesinde emeği bulunanlara teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

26 Eki 2022 - 17:18 - Güncel