Okul kantinleri denetlendi, kurallara uymayan 2 işletmeye ceza

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlileri, okul kantinlerinde yaptığı denetlemede; 2 işletmeciye cezai işlem uyguladı.

Okul kantinleri denetlendi, kurallara uymayan 2 işletmeye ceza
Okul kantinleri denetlendi, kurallara uymayan 2 işletmeye ceza
+1
Haber albümü için resme tıklayın

 

2020-2023 eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte ilçedeki okullarda bulunan kantinler Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerince denetimden geçiriliyor.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, kantin denetimleri ile ilgili, “Öğrencilerin sağlıklı besinler tüketmesi ve hijyenik bir ortam oluşturulması en büyük önceliğimiz” dedi.

Çitil, kantinlerde hijyen koşulları, ürünlerin son kullanma tarihleri, okullarda satışı serbest ve yasak olan ürünlerin kontrollerinin, kurumda görevli gıda mühendisleri ve sağlık teknisyenlerinin de bulunduğu ekiplerle gerçekleştirildiğine vurgu yaptı.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, öğrencilerin daha sağlıklı ve hijyenik koşullarda eğitim görmelerini sağlamak ve sağlığının korunması amacıyla denetimlerin periyodik aralıklarla devam edeceğinin altını çizerek, “ Okul kantinlerinde satılan gıdaların öğrenciler açısından sağlık koşullarına uygunluğu ve güvenliğinden ödün vermeme adına ekiplerimizle birlikte denetimlerimize başladık. Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi Genelgesi doğrultusunda satılan hazır ürünlerle birlikte gıda maddelerini de inceledik. Çocuklarımızın sağlığı açısından satışı yasak olan ürünlerle son kullanma tarihi geçmiş ürün satışı olup olmadığını uzman personellerimizle inceledik. Ayrıca kantinlerde tost ve benzeri ürünlerin yapıldığı bölümlerin hijyen açısından da kontrollerini gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

Kurallara uymayan 2 işletmeye de ceza kesildiğini anımsatan Çitil, “Kantin işletmecilerimizin uymaları gereken bir dizi kural var. Bu kurallara riayet etmemenin sonucunda da karşılaşabilecekleri durumları bir kez daha vurguladık. Denetimlerde kurallara uymadığını tespit ettiğimiz 2 kantin işletmecisine de gerekli cezai işlemi yaptık. Öğrencilerimizin sağlıklı beslenme ortamlarında eğitimlerini sürdürebilmesi adına denetimlerimizi sıklaştırarak devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

24 Eki 2022 - 16:10 - Güncel