Elbistan çiftçisine 43 milyon liralık destek

Elbistan’da 4 bin 478 üreticiye; hububat ekimi için verilen mazot ve gübre destekleri çerçevesinde 43 milyon 127 bin ₺ ödeme yapılacak.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve çeltik üretimi yapan çiftçilere ait mazot ve gübre desteklemesi ödemesine ait askı icmallerini yayımladı.

Desteklere ilişkin bilgilendirmelerde bulunan Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, 4 bin 478 üreticiye ödeme yapılacağını söyledi.

Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale üreticisinin bu destekten yararlanacağını bildiren Çitil, “Üreticilerimiz toplam 43 milyon 127 bin 43 ₺ destek alacak” dedi.

Askı icmallerine itirazların 26 Ekim Çarşamba günü mesai bitimine kadar yapılması gerektiğinin altını çizen Çitil, “Çiftçilerimiz yoğun geçen bir dönemin sonuna yaklaşıyor. Bir yandan mısır ve şeker pancarı hasadı sürerken; hububat tohumları da yavaş yavaş toprakla buluşuyor. Bakanlığımız, alın teri ve emek harcayan üreticilerimizin yanında ve her aşamada çeşitli başlıklar altında desteklemeler de devam ediyor. Hububat yetiştiriciliği yapan çiftçilerimiz açısından büyük önem arz eden mazot ve gübre desteklemesi ödemeleri için de geri sayım başladı. 2022 üretim yılında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı arazilerinde Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline göre buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve çeltik üretimi yapan çiftçilere mazot ve gübre desteklemesi ödemesine ait askı icmalleri belli oldu. Bu icmallerdeki bilgilere itirazı olan çiftçilerimiz 26 Ekim 2022 Çarşamba günü mesai bitimine kadar müdürlüğümüze müracaat edebilirler. Herhangi bir itiraz olmaması durumunda ise icmallerdeki bilgiler doğru kabul edilerek kesinlik kazanacak ve üreticimize o doğrultuda destek ödemesi yapılacak” bilgisini aktardı.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, “ Son dönemdeki en kapsamlı desteği olan 43 milyon ₺ 127 bin liralık ödemenin takvimi ise önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. Tüm çiftçilerimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

 

22 Eki 2022 - 17:09 - Güncel