Başkan Bulut’tan çiftçilere üyelik kaydı hatırlatması

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) destek ödemeleri başvurularında çiftçilerin mağduriyet yaşamamaları için açıklamada bulundu.

Başkan Bulut, desteklemelerden ve tarım sigortalarından yararlanmak isteyen çiftçilerin, odaya başvurarak kayıtlarını güncel ve aktif hale getirmeleri gerektiğini söyledi.

ÇKS başvurularının e-Devlet üzerinden alındığını anımsatan Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, “Bununla birlikte çiftçilerimiz eğer bağlı olduğu odaya başvurup çiftçiliğe devam ettiğini beyan etmez ve bilgilerini güncellemezse pasif duruma düşecektir” dedi.

Üreticilerin, ziraat odasındaki üyeliklerinin güncel olması gerektiğini vurgulayan Başkan Bulut, “2023 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) mazot ve gübre destekleme başvuruları 1 Ekim tarihi itibariyle başladı ve 31 Aralık 2022 tarihine kadar devam edecek. Yeni yayımlanan ÇKS yönetmeliğince e- devlet üzerinden başvurular alınmaktadır. Başvuru esnasında “Ziraat odasına kayıtlı aktif üyeyim” seçeneği işaretlenmektedir.

Çiftçilerimizin e-Devlet üzerinden ve fiziki olarak başvuru esnasında ÇKS kayıtlarında ziraat odasına aktif kayıtlı olduğuna dair beyan istemektedir. Aktifliğinizin devam etmesi için her yıl ziraat odamıza gelerek oda kaydınızı güncellemeniz gerekmektedir. Pasif konuma düşenler destekleme alamayacaktır. Odamızdaki kayıtlarını güncelleme yapmayan üyeler pasife çekilerek İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne liste halinde bildirilecektir. Üreticilerimizin ziraat odalarındaki üyelikleri güncel ve aktif olacaktır. Ziraat odası üyelikleri güncel ve aktif olmayan üreticilerimizin yaşayacağı sıkıntılar, yeniden düzenlenen ve resmi gazetede de yayınlanan tebliğde belirtilmiştir” şeklinde konuştu.

‘Destekleme mevzuatına göre ziraat odasına kaydı olmayan ve üyeliği aktif olmayan çiftçilere destekleme ödemesi yapılamaz’ uyarısında bulunan Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, “Çiftçilerimizin mağduriyet yaşamamaları için her yıl ziraat odalarına gelip, üyeliklerini güncel ve aktif hale getirmeleri gerekmektedir. Aksi bir durumda üye olmayan ve üyeliği aktif olmayan başvuru sahipleri 5 yıl süre ile hiçbir tarım desteğinden yararlanamaz. ÇKS başvurularını e-Devlet üzerinden ve fiziki olarak başvuru yapan üyelerimizin de başvuru yaparken odamıza gelerek ziraat odası kaydını güncellemesi ve aktif / pasif durumlarını kontrol ettirmeleri gerekmektedir.

Desteklemelerden faydalanabilmeniz ve mağdur olmamanız için 2023 yılı ÇKS dosyalarını yaptıran ve yaptıracak olan tüm çiftçilerimizin 31 Aralık 2022 öncesi odamıza gelerek bilgilerinizi ve üyelik kaydınızı güncelleyiniz” şeklinde bilgi verdi.

Başkan Bulut, son olarak, “Tarım Bağ-Kur’u ziraat odasına kayıtlı olan ve yıllık üyeliklerini güncellemeyenler/aktif hale getirmeyenlerin kayıt durumları pasif olacak, SGK'ya otomatik olarak bildirileceğinden Bağ-Kur sigortaları duracak ve problem yaşayacaklardır. Bu nedenle Tarım Bağ-Kur’lu üyelerimizin ziraat odasına yılda bir kez aralık ayı sonuna kadar gelip kayıtlarını güncel/aktif hale getirmeleri gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

22 Eki 2022 - 17:02 - Güncel