Tarımsal GES’ler arazinin yüzde 1,5’ine kurulacak

Tarımsal tesislerde öz tüketim amaçlı projelendirilen güneş enerjisi santralleri (GES); arazinin en fazla yüzde 1,5’lik kısmına kurulabilecek.

Tarım Arazilerinin Korunması Kullanılması ve Planlanmasına Dair Uygulama Talimatı Değişikliği; Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından yayımlandı. Değişiklik, tarım arazilerinde kurulacak güneş enerjisi santralleriyle (GES) ilgili bazı düzenlemeler getiriyor.

Buna göre örtü altı tesislerine çatı GES kurulamayacak. Ancak, arazi sınıfının kuru marjinal tarım arazisi (KTA) olması ve talep edilmesi durumunda ve zeminde olmak şartıyla; proje alanının en fazla yüzde 1,5'ine GES kurulmasına izin verilebilecek.

Diğer tarımsal amaçlı yapılarda talep edilmesi durumunda, tesisin ihtiyacı kadar enerjinin üretilebileceği GES'in tesisin öncelikle çatısına, yetmemesi durumunda proje alanının en fazla yüzde 1,5'i kadar zemine yapılmasına izin verilebilecek.

Arazi sınıfının mutlak, özel ürün, dikili veya sulu tarım arazisi olması durumunda; tarımsal sulama için talep sahibine ait toplam 20 hektar ve üzerinde tarım arazisi bulunması; kuyunun/kuyuların sulama amaçlı ve DSİ'den izinli olması, sulama kapasitesine göre ihtiyaç duyulan enerji için yapılacak olan GES'in kuyunun yanında mümkün olduğunca tarımsal üretime engel olmadan kurulması şartıyla, kuyunun sulama kapasitesine göre ihtiyaç duyulan enerji için, kuyunun sulayacağı arazinin en fazla yüzde 1,5'i kadar zemine yapılmasına izin verilebilecek.

Talep sahibine ait, toplam 20 hektardan az tarım arazisi bulunması durumunda, tarımsal amaçlı sulamalarda modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun bitkisel üretimin yapılmasını sağlamak ve üreticilerin kırsal alanda gelir düzeyini yükseltmek amacıyla geliştirilen, sabit olmadan kurulabilen, istenildiği zaman katlanıp taşınabilen sulama amaçlı seyyar GES'ler için arazinin bitkisel üretim fonksiyonunu kazı/dolgu yapılarak veya beton atılarak kısmen veya tamamen ortadan kaldırmadan kurulması şartıyla, izin alınmasına gerek olmayacak. 

Ttalep sahipleri GES’lerde ürettikleri elektrikten gelir elde etmek amacıyla tarımsal üretimden vazgeçmeyeceklerine dair bir noter taahhütnamesi verecekler.

22 Eki 2022 - 16:56 - Güncel