Prof. Dr. Görür, Pazarcık depremlerini değerlendirdi

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, beşik gibi sallanan Pazarcık depremleri sonrasında bölgeyle ilgili öngörülerini sosyal medya hesabından paylaştı.

 

Pazarcık ilçesi beşik gibi sallanmaya devam ediyor. Gündüz saatlerinde 4,3 büyüklüğünde deprem yaşanan ilçede eşdeğer bir sarsıntı daha kaydedildi.

Afet ve Acil Durum Başkanlığı’nın açıkladığı verilere göre, son depremin merkez üssü Pazarcık ilçesinin Salmanıpak bölgesi oldu. Yerin 5,28 km altında meydana gelen depremin büyüklüğü ise 4,3 olarak ölçüldü. Yaklaşık 50 artçı sarsıntının yaşandığı ilçede son kaydedilen bu deprem halkta paniğe neden oldu.

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görü, uzun zamandır deprem riski var dediği bölgeyle ilgili, “Pazarcık/İğdeli’de 4,4 ve Pazarcık Salmanıpak’ta 4,2 deprem oldu. Deprem Karasu Grabeninin doğu kenarında ve Doğu Hatay Fayı üzerinde. Biliyorsunuz, Maraş bölgesi riskli bir bölge. Bu bölgede Gölbaşı- Türkoğlu arası en son 1513, Doğu Hatay Fayı 1822 ve Amanos Fayı 521’de kırılmış. Bu fay zonu Ölü Deniz Fay Zonunun devamı. Depremin yeri levha sınır alanı ve doğal olarak hareketli” ifadelerini kullandı.

21 Eki 2022 - 17:03 - Güncel