Nurhak’taki damızlık keçi yetiştiriciliği projesine devlet teşviki

Nurhak’ta 1500 baş kapasiteli damızlık keçi yetiştiriciliği yatırımına devlet teşviki verildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2022 yılının Ağustos ayına ait verdiği teşvik belgeleri Resmi Gazete’de yayımlandı. Bakanlık, çeşitli sektörlerde toplam 1.261 projenin yatırım teşvik belgesi almaya hak kazandığını bildirdi. 2022 Ağustos döneminde enerji sektöründe 16 projenin de tamamlama vizesi yapıldı. Ağustos 2022’de daha önce yatırım teşvik belgesi alan 4 projenin teşvik belgesi de iptal edildi. Ağustos 2022’de yatırım teşvik belgesi alan projelerin toplam yatırım tutarı ise 47 milyar 473 bin TL oldu. Yatırım teşvik belgesi alan projeler tamamlandığında toplam 32 bin 148 kişi için yeni istihdam imkânı oluşturulmuş olacak. 

Nurhak’ta, özel bir firma tarafından hayata geçirilecek damızlık keçi yetiştiriciliği yatırımına da devlet teşviki verildi.

Nurhak’ta, coğrafi yapısı dolayısıyla halkın en büyük geçim kaynaklarından biri olarak küçükbaş hayvan yetiriciliği göze çarpıyor. Sonbahar ve kış mevsiminde ağıllarda bakılan koyun ve keçiler, ilkbaharda da kentin yüksek kesimlerindeki yaylalara çıkarılıyor.

Küçükbaş hayvan sayısı bakımından önemli bir yere sahip olan kentte, bu sektöre kapsamlı bir yatırım kazandırılmak için özel bir firma girişimde bulundu. 1500 baş kapasiteli damızlık keçi yetiştiriciliği için başlatılan süreç, teşvik belgesi verilmesi ile sonuçlandı. Teşvik belgesi, söz konusu hayvanların kaba yem ihtiyacının karşılanması için de 150 dekarlık alanda yem bitkisi yetiştiriciliğini kapsıyor. Tesiste ise 3 kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor.

Söz konusu yatırıma; faiz desteği, KDV istisnası, 7 yıl süreyle sigorta primi işveren hissesi desteği, vergi indirimi ve yatırım yeri tahsisi gibi avantajlar verilecek. Yatırımın toplam bütçesi ise 8 milyon 239 bin lira olacak.

 

15 Eki 2022 - 17:25 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel