Esnafa can suyu olacak kredi imkanının detayları belli oldu

Elbistan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Cuma General, kooperatif kefaletiyle esnaflara yönelik kredi düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz kabine sonrası esnaf ve zanaatkârlar için açıklanan destek paketi olumlu karşılandı. Paketin ekonomiye hareketlilik katması bekleniyor.

Piyasa kredi faizinin 9,5 olduğunu, esnaf paketinde ise 2 puan aşağıdan, yüzde 7,5 faizle kredi verileceğine değinen Elbistan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Cuma General, kredi limitinin de 500 bin liraya yükseltildiğini söyledi.

 

Yeni kredi kullanacaklarda faiz oranı yüzde 7,5 olacak

 

Yeni kredi paketinin, esnaflara can suyu olmasını umduklarını dile getiren Başkan General, “Esnaf ve sanatkarlara kooperatifimiz kefaleti ile kullandırılmakta olan kredilerin faiz oranlarında ve limitlerinde düzenleme yapıldı. Bu doğrultuda; yüzde 50 destekli olarak kullandırılan işletme ve yatırım kredilerinde yüzde 19 olarak uygulanan ve esnaf ve sanatkarlara yüzde 9,5 olarak yansıyan faiz oranı yüzde 15’e düşürülmüş, esnaf ve sanatkarın ödeyeceği faiz oranı yüzde 7,5 olarak belirlenmiştir. Bu oran ve uygulama 11 Ekim tarihinden itibaren kullandırılacak krediler için geçerli olacak” dedi.

İşletme kredisinde üst limitin de 500 bin liraya yükseltildiğini hatırlatan Başkan General, “Kooperatifimizin işletme kredisinde üst limiti 500 bin liraya yükseldi. Böylece, esnaf ve sanatkarımızın finansman ihtiyacını daha kolay karşılamış olacağız. Yine tüm kooperatif ortaklarımız için işyeri edindirme ve taşıt edindirme kredilerinde uygulanacak üst limit de 1 milyon 500 bin TL’ye yükseldi. Esnafımız, bu düzenleme ile nefes alacak. Ekonomik şartlar nedeniyle zorlanan esnaf ve sanatkarlarımız; daha düşük maliyetle krediye ulaşma imkanını buldu. Biz de kooperatif olarak gelecek başvuruları en kısa sürede sonuçlandırmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da esnafımızın zor gününde yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

12 Eki 2022 - 17:11 - Güncel