Hazine arazileri üzerinde elektrik üretiminin çerçevesi görüşüldü

Kahramanmaraş Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Milli Emlak Müdürlüğü, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) üyelerine yönelik hazine taşınmazları üzerine lisanssız elektrik üretimi konulu sunum gerçekleştirdi.

Haber albümü için resme tıklayın

 

Hazine arazileri üzerinde lisanssız elektrik üretimi yapılmasını öngören kanun çerçevesinde, Kahramanmaraş Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Milli Emlak Müdürlüğü personelleri tarafından iş dünyası ve yatırımcılara yönelik bir sunum yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu, “Enerji fiyatları aldı başını gitti, hiçbir türlü fiyat hesaplayamıyoruz, mal satamıyoruz, mal yapamıyoruz; hiçbir şeyin ölçüsünün kalmadığı bir günde hükümet; ‘Enerji pahalı diyorsanız kendi enerjinizi ürete bilirsiniz’ dedi. Üretebiliriz de dün yer bulamıyorduk bunun için. İşte Kahramanmaraş’ta iseniz trafoya yakın olmalı, dağım şirketinin sınırları içerisinde olmalısınız. Zannederim bir 10 gün falan önce bir yasa çıktı: ‘ Türkiye’nin herhangi bir yerinde enerji santrali kurabilir ve buradaki işletmenizin eksiklerini tamamlayabilirsiniz’ idi. Şimdi geçen hafta çıkan yeni bir yasa ile devlet hazine arazilerini enerji üretimi için hizmete açma kararı aldı. Bizim de buna ihtiyacımız var, hem ticaret hanelerimizin hem sanayi, imalathanelerimizin ihtiyacı vardı. Sağ olsun Müdür Beye ‘Ne yapıyoruz?’ diye sorduk. ‘Biz gelir anlatırız, arkadaşlarımıza her türlü yardımcı da olur’ dedi. Bu bir ön bilgilendirme, genel haliyle size bilgilendirmek için sağ olsun geldiler. Ben şehrimiz adına hayır olmasını, enerjimizi daha ucuza üretip daha ucuz maliyetle rekabet edecek dünya pazarlarında biraz daha boy göstereceğimizi umut ediyorum” dedi.

Balcıoğlu'nun açılış konuşması sonrasında Kahramanmaraş Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Osman Arısal, Milli Emlak Müdürü Barış Cin ve Akedaş'tan Uzman Mühendis Bilge Kağan Alıç tarafından bilgilendirme yapıldı.

Toplantı, soru-cevap kısmı ile program sona erdi.

05 Eki 2022 - 17:50 - Güncel