Milli Teknoloji Yıldızlarının sınav heyecanı

Elbistan’da açılan Deneyap Teknoloji Atölyesi’nde eğitim görmeye hak kazanan toplam 160 öğrencinin belirleneceği uygulama sınavı yapıldı.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

 

Elbistanlı Milli Teknoloji Yıldızları, ülke genelindeki 42 merkezle eşzamanlı olarak ‘ Çevre Dostu Yük Gemisi’ temalı uygulama sınavında projelerini yarıştırdı.

 Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı iş birliğiyle başlatılan DENEYAP Türkiye Teknoloji Atölyeleri için 42 ilde 50 atölye için sınav yapıldı, sınava 17 bin 959 öğrenci katıldı.

İkinci aşama sınavı, Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, İzmir, Konya, Manisa, Muğla, Trabzon, Amasya, Artvin, Ardahan, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Düzce, Gümüşhane, Iğdır, İstanbul, Kahramanmaraş, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sinop, Şanlıurfa, Tunceli, Uşak, Yalova, Zonguldak'ta gerçekleştirildi. Sınava 11 bin 814 ortaokul, 6 bin 145 lise seviyesinde öğrenci katıldı. Sınav sonrasında 4 bin 450'si ortaokul, 2 bin 353'ü lise olmak üzere toplamda 6 bin 803 öğrenci kabul edilecek.

Uygulama sınavı için öğrencilerden, Türkiye'nin yüksek teknoloji ürünlerinin ihracatını yapacak çevre dostu elektrikli yük gemisi tasarlamaları ve görev olarak doğrusal bir rota izleyerek yük taşımaları istendi. Öğrencilerin tasarım ve sunum becerileri, geminin sağlamlığı, yüke dayanıklılığı ve parkuru tamamlama becerisi ölçüldü. Ortaokul düzeyinde öğrencilerden kendilerine verilen malzemelerden en uzağa giden araç tasarımı, lise öğrencilerinden en hızlı giden araç tasarımı yapmaları istendi. Her ilde sıralamaya giren 100'ü ortaokul, 60'ı lise olmak üzere toplam 160 öğrenci atölyelere kabul edildi.

Elbistan Gençlik Merkezi’ndeki Deneyep Teknoloji Atölyesi uygulama sınavına ise, yazılı aşamayı geçen 1500 öğrenciden 420’si katıldı. 260 öğrenci lise grubundan, 160 öğrenci ise ortaokul grubundan Çevre Dostu Yük Gemisi’ temalı projeleri ile yarıştı.

DENEYAP Teknoloji Atölyeleri ile ortaokulda 5. ve 6. sınıf öğrencileri ve lisede ise hazırlık, 9. ve 10. sınıf öğrencileri eğitim alıyor.

Atölyelerde öğrencilere 3 yıl boyunca ücretsiz olarak tasarım, üretim, elektronik programlama ve nesnelerin interneti, yazılım teknolojileri, ileri robotik, malzeme bilimi ve nanoteknoloji, siber güvenlik, enerji teknolojileri, yapay zeka, havacılık ve uzay ve mobil uygulama olmak üzere 11 farklı başlıkta eğitim verilmesi planlanıyor.

Ayrıca, öğrencilerin girişimcilik, yaratıcı ve eleştirel düşünme, karmaşık problemleri çözme, etkili iletişim ve takım çalışması gibi becerilerinin geliştirilmesi de hedefleniyor.

Her bir eğitimde gençlere alandaki güncel bilgi ve teknolojiler sunuluyor. Öğrenciler bu teknolojileri uygulama örnekleriyle öğreniyor ve her derse özgü çeşitli projeler geliştiriyor, en güncel mikro denetleyici olan Deneyap Kart'ı kullanıyor.

Öğrenciler, 24 ay boyunca, her derste proje geliştiriyor ve ayrıca 12 ay boyunca mentorluk desteğiyle AR-GE becerilerini kullanacakları ulusal ve uluslararası projeler geliştirerek yarışmalara katılıyorlar. 36 ay süren eğitimler ücretsiz veriliyor.

Elbistan Deneyap Atölyesi’nde 100 ortaokul ve 60 da lise öğrencisi eğitim görecek.

04 Eki 2022 - 17:43 - Güncel