Elbistan’da mısır biçim ücretleri belli oldu

Elbistan’da tarım sektörünün en önemli ihraç ürünlerinden biri olan cin mısırı ve danelik mısırın biçerdöver ücretleri belirlendi.

 

Elbistan Ziraat Odası Yönetim Kurulu, cin mısırı ve danelik mısır biçim ücretlerini belirlemek için toplantı. Toplantı sonucunda yönetim kurulunun aldığı 13 nolu karar gereğince cin mısırı ve danelik mısırın biçerdöverle biçiminde tavsiye edilen ücretler açıklandı.

Biçerdöver ücretlerini açıklayan Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, Elbistan Ovası’nın cin mısırı üretiminde ülke ihtiyacıyla birlikte ihracatta da önemini sürdürdüğünü söyledi.

Elbistan’da bu yıl 50 bin dekarın üzerinde cin mısırı ekimi yapıldığını dile getiren Başkan Bulut, “Patlak mısır olarak bilinen cin mısırı ekiminde çiftçilerimiz önemli bir konuma geldi. Modern sulama tekniklerinin de kullanılmasıyla birlikte hem verim hem de kalite yönünden her geçen yıl daha iyi ürün elde etmeye başladık. Çiftçimizin önemli bir gelir kaynağına dönüşen cin mısırı ve danelik mısırda hasat sezonu başladı. Bu amaçla yönetim kurulumuzla birlikte biçerdöver ücretleriyle ilgili tavsiye rakamlarını belirledik. Cin mısırının biçim fiyatı 1 dekar için 90 lira, danelik mısır ise 100 lira olması yönünde tavsiye kararı aldık” dedi.

Çiftçilere kazasız belasız ve verimli bir hasat dönemi dileyen Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, “Hasat süresince çiftçilerimizin dane kaybı başta olmak üzere rekolteyi etkileyecek hususlarda dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz. Aylar süren emeğin karşılığını almayı bekleyen çiftçilerimize de bol ver bereketli bir sezon diliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

03 Eki 2022 - 18:08 - Güncel