4 yıldır yapılmayı bekleyen caminin yeni projesi belli oldu

Elbistan’da, 4 yıldan fazla bir süredir yapımı beklenen Kıral Cami (Hacı Hasan Cami) külliyesi ile ilgili hazırlanan projenin detayları belli oldu.

Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan’da eski Cela Garajı olarak bilinen noktada 1991 yılında merhum iş adamı Mustafa Kıral tarafından yaptırılan Kral Cami, 2018 Mayıs ayında yıkıldı. Bitişik vaziyetteki Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne ait alan da yeni yapılacak cami için mevcut arsaya dahil edildi. Yeni cami için ilk hazırlanan projede; Cami tamamlandığında yaklaşık 3 bin 500 kişinin aynı anda namaz kılabileceği, otopark, ticari alan, kütüphane ve konferans salonu olacağı açıklandı. Yıkımdan yaklaşık 5 ay sonra, ilk proje doğrultusunda zeminin sağlamlaştırılması amacıyla fore kazık çalışması yapıldı. Bu işlemin ardından söz konusu alanda herhangi bir çalışma yapılmadı. Cami yapımı için ayrılan alan ise otopark olarak kullanılmaya başlandı.

Kıral Cami ile ilgili son adım, bölgede inceleme yapan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal tarafından açıklanmıştı.

Söz konusu cami projesi ile ilgili olarak da yeni bir plan üzerinde çalıştıklarını dile getiren AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, cami, müftülük ve diğer yapılarla birlikte külliye inşa edileceğini söylemişti.

Ünal, “Burada eskiden Kıral Cami vardı. Şimdi o caminin yıkımından sonra büyükşehir belediyemiz yeni bir cami yapmak için süreç başlattı. Şimdi müftülüğümüzle beraber burada bir külliye oluşturalım istiyoruz. İçerisinde caminin, müftülük binasının, bilgi evi, Kuran kursu, gençlik merkezinin, kütüphanenin olduğu bir külliye yapacağız. Buraya gelen vatandaşlarımızın nefes alacağı bir manevi iklim alanı olsun istiyoruz. Büyükşehir belediyemiz bir proje çalışması yaptırıyoruz. Müftlük binamızın olduğu yerde de bir dönüşüm olacak. Burada geniş bir kamu külliyesi inşallah yapacağız” ifadelerini kullanmıştı.

4 yıldır yapımı beklenen caminin Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan projesi ise gün yüzüne çıktı. 4 minareli şekilde projelendirilen caminin çevresinde ise kültür merkezi ve müftülük olarak kullanılacak yapılar da yer aldı. Caminin inşaatına ne zaman başlanacağı ise belirsizliğini koruyor.

30 Eyl 2022 - 17:08 - Güncel