Başkan Bulut: “Çiftçinin sırtındaki bir kambur kalktı”

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, sulamada kullanılan elektrik faturalarıyla ilgili yeni bir düzenlemenin çiftçiler açısından önemli bir adım olduğunu söyledi.

Uzun süredir bu konuda mücadele ettiklerini anımsatan Başkan Bulut, “Çiftçimizin sırtındaki önemli bir kambur kalktı” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çiftçilerin tarımsal sulamadan kaynaklı elektrik borçları ve faturaların aylık ödenmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, faturaların aylık yerine hasat sonunda ödenmesiyle ilgili karar alındığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca Ziraat Bankası’nın da bu imkândan yararlanmak isteyen çiftçilerin elektrik borçları için açacağı faizsiz kredinin tahsilini hasat dönemi sonunda yapacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, elektrik faturası ile ilgili bir diğer açıklaması da gecikmiş borçları kapsayan düzenleme oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçilerin geçmiş dönem elektrik borçlarını 5 yıla varan vadeyle ve faizsiz geri ödeme imkânıyla kapatabileceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrik dağıtım şirketleriyle önceki dönem borçlarının gecikme cezası uygulanmadan ve hatta anaparanın da bir kısmından feragatle tahsili hususunda mutabakata varıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, çiftçiler açısından büyük önem arz eden bu açıklamalarını değerlendiren Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, üreticinin üstündeki önemli bir yükün kalktığına vurgu yaptı.

Aylık fatura ödemesinin, Elbistan’da sondajlarla yapılan sulamada çiftçileri çok zorladığını ifade eden Başkan Bulut, “Sulamada kullandığımız elektrik zaten büyük oranda arttı. Bir de faturayı aylık ödemek, bu işin tuzu biberi oluyordu. Bu konuda daha önceden girişimlerde bulunmuş ve çiftçimizi zorlayan düzenlemenin aylık yerine hasattan hasada dönmesini istemiştik. Çiftçinin sessiz çığlığı sonunda duyuldu. İnşallah bu düzenlemenin peşinden enerji maliyetleriyle ilgili de bir indirim gelir” şeklinde konuştu.

Elektrik faturalarının ödenmesi için kullandırılacak kredi ile ilgili belirsizliklerin de en kıs sürede giderilmesi gerektiğine değinen Başkan Bulut, “ Çiftçi, ev abonesi gibi aylık fatura ödüyordu. Çoğu çiftçimiz, bu yüklü faturaları ödemek için yana yana çare arıyordu. Çok şükür, bu kambur sırtımızdan kalktı. Tabi burada kredinin nasıl verileceğinin de netleştirilmesi gerekiyor. Krediden çiftçilerimizin tamamının yararlanması lazım. İnşallah, sonuç iyi olur. Tüm çiftçilerimize hayırlı olsun. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a da çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

27 Eyl 2022 - 17:36 - Güncel