Sel suları tarım arazilerini taşla kapladı

Elbistan’da yaşanan selle birlikte suların sürüklediği irili ufaklı taşlar, tarlaların yüzeyini kaplayarak ekilemez hale getirdi.

Sel suları tarım arazilerini taşla kapladı
Sel suları tarım arazilerini taşla kapladı
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan’a bağlı Büyükyapalak Mahallesi’nde 14 Eylül’de kısa süre etkili olan sağanak yağış kuru derenin taşmasına neden olmuştu. Kepez mevkiindeki dere yatağından gelen sel, Erenler bölgesi ile Gündere-Geçit bağlantı yolunu ve mezarlıklar bölgesindeki köprüleri yıkmış; Aşağıdere mevkiinde de bahçeler ve şekerpancarı tarlaları sel suları altında kalmıştı.

Selin, tarım arazilerine verdiği zararın farklı bir boyutu, çiftçilerin tarlalarına gitmesiyle ortaya çıktı. Taşlıhüyük mevkiindeki arazilerini kontrol etmek isteyen çiftçiler, karşılaştıkları manzara karşısında gözlerine inanamadı. Sel sularının geçtiği onlarca dönümlük arazinin irili ufaklı taşlarla kaplandığını gören çiftçiler, şaşkına döndü. 5 çiftçiye ait arazi, adeta taşla dolarak ekilemez hale geldi.

Tarlalarına dolan taşları nasıl temizleyeceklerini kara kara düşünen çiftçiler, “2 hafta önce mahallemizde sel oldu. Biz de arazilerimizi kontrol etmek istedik. Karşılaştığımız manzara ise bu. Tarlada toprak kalmamış. Kimisi 1 kimisi de 10 kilodan fazla taşlar tarlaların içinde. Bu taşlar temizlenmeden ekim yapmamız imkansız. Bir çaresini bulmaya çalışacağız artık. Yapacak bir şey yok” şeklinde konuştular.

 

 

27 Eyl 2022 - 17:27 - Güncel