Elektriğini güneşten üretmek isteyen çiftçiye destek

Hazine ve Maliye Bakanlığı, tarımda kullandığı elektriği güneşten üretmek isteyen çiftçilere yüzde 100’e varan faiz desteği ile 84 ay vadeli kredi imkanı getirildiğini duyurdu.

 

Rakımı, sıcaklık ve nem oranı ilegüneşlenme süresi açısından güneş enerjisi sistemleri (GES) kurulumu için aranan birçok şartı karşılayan Elbistan’da, bu sektöre çok sayıda yatırım yapıldı. Elbistan’a bağlı Doğan, Gökçek, Büyükyapalak ve Evcihüyük Mahalleleri’ndeki güneş enerjisi santralleri, üretime devam ediyor.

Barajlardan sulamanın henüz yapılamadığı Elbistan Ovası’nda çiftçilerin en büyük giderlerinden biri de sondajlarla çekilen su için elektriğe ödedikleri faturalar oluyor.  Bu faturaları bir nebze olsun azaltmak isteyen çiftçiler de; son dönemin en önemli yatırım alanlarından biri haline gelen güneş enerjisi sistemlerini tercih ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verdiği hibe destekleri sayesinde sulama için güneş enerjisi sistemi kurulumu yapan çiftçi sayısında artış yaşanıyor.

Elbistan özelinde de çiftçiler açısından büyük avantaj sağlayacak olan güneş enerjisi sistemleri ile ilgili yeni bir destek programı başlatıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın başlattığı bu destek programında tarlasına güneş enerjisi sistemi kurmak isteyen üreticilere 12 ay ödemesiz 84 aya kadar vadeli kredi verilecek.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda; güneş enerjisi sistemleri ile enerji maliyetlerinin azalması ve kârlılığın artmasının hedeflendiği belirtildi.

Güneş enerjisi sistemleri için yatırım kredisi, Ziraat Bankası aracılığı ile kullandırılacak. Bu programdan yararlanmak isteyen çiftçilerden de herhangi bir öz kaynak katkısı istenmeyecek.

Krediyi alarak tesisini kuran çiftçi, 1 yıl boyunca ödeme yapmayacak. Taksitler 12 ay sonra başlayacak ve 84 aya kadar da vade imkanı sunulacak.

Kredilerde üst limit 7 milyon 500 bin lira olacak. Kredi kullanımında yurtiçinde üretilen makine ekipman için yüzde 100, bunun dışındakilerde yüzde 75 oranında faiz desteği sunuluyor. Başvuru süresi ise 31 Aralık 2023’te sona eriyor.

Sektör temsilcilerinden alınan bilgilere göre ise; Elbistan’da çiftçilerin yaygın olarak kullandığı 50 HP’lik bir sondaj için yaklaşık 600 bin liralık bir yatırım gerekiyor. Beygir gücü düştükçe yatırımın maliyeti de azalıyor.

 

26 Eyl 2022 - 17:13 - Güncel