Kirişçi, "Yeni yüzyıl Türkiye yüzyılı olacak"

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, “Gelecek yıl Türkiye'nin yüzüncü yılını geride bırakıyoruz. Yeni bir yüzyıl başlıyor ve yeni yüzyıl Türkiye yüzyılı olacak" dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

 

AK Parti tarafından düzenlenen şehir buluşmaları programları kapsamında Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Kahramanmaraş'a geldi.

Toplantıda konuşan Kirişci, AK Parti'nin kurulduğu günden bu yana Türkiye siyasetinin bütün genetik kodlarını değiştirerek bunu olumlu manada siyasete, ekonomiye, büyümeye, istihdama, ihracata ülke yararına olabilecek her türlü alanlara yansıtmayı başarmış özel bir hareketin adı olduğunu söyledi.

Partilerinin 21 yılı geride bıraktığını hatırlatan Kirişci, Türkiye'nin geçmişte yaşadığı ekonomik sıkıntılara değindi.

Türkiye’nin tarımsal ihracatıyla ilgili verileri aktaran Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, şunları söyledi:

“Türkiye'nin 36 milyar dolar ihracatı var ve bunun 3.7 milyar doları tarımsal ihracattı. Yani yüzde onun biraz üzerinde. Türkiye İhracatçılar Meclisi açıklamada bulundu. 8 aylık ihracat rakamı tüm zamanların rekorudur. 21 buçuk milyar dolarlık 8 aylık ihracatımız var. Peki, 2002'de tüm Türkiye'nin ihracatı 36 milyar dolardı. Şimdi biz sadece tarım ürünleri ihracatını Allah'ın izni ile 30 milyar doların üzerinde gerçekleştireceğiz. Herkes bu ülkede tarımı konuşur bu ülke de bir tarım kanunu yoktu. Tarımı gelişmiş ve dolayısı ile kendi de gelişmiş olan ülkelerde yaygınlıkla kullanılan tarım sigortası uygulaması kısa adı ile bizim dönemimizde gerçekleşti.

Tarımsal desteğin 40 milyar liraya yükseldiğini söyleyen Bakan Kirişçi, " Sağlık sıhhat versin cumhurbaşkanımız her zaman üreticini yanında oldu. O gün için 1.8 milyar lira olan tarımsal destek bugün itibariyle 40 milyar liraya yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 128, bu yüzde 44'lere kadar çıktı. Üstelik biz ihracatta da frene bastık çünkü bu savaş ile beraber gıda milliyetçiliği kavramı çıktı. Su konusunda bizim 8.5 milyar hektar ekonomik olarak sulanabilir arazimiz var. Biz göreve geldiğimiz de bu yüzde 55 mertebesindeydi. Şuanda bu yüzde 80'lere çıktı ve bizim şuanda barajlarda tutuğumuz suyun miktarı 180 milyar metreküp. Bu bizden önceki dönemde olmadı hepsi bunun 47 miyar metreküpü sadece bizim iktidar dönemimizde oldu" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin artık global bir oyuncu olduğuna vurgu yapan Kirişci, Teknofest gençliği ile Türkiye'nin İHA'ları ve SİHA'larına ulaştığını ifade eden Bakan Kirişçi, "Herkes şimdi bizim savaş uçağımızın ne zaman piste ineceğini veya ne zaman pisten teker kaldıracağını bekliyor. Çünkü İHA'ları ve SİHA'ları üreten dünyadaki sayılı ülkelerden birisi haline geldik. Bu önemli bir güç ve bu gücü cumhurbaşkanımız fark etti ve 5 yıldır kesintisiz bizzat kendilerinin katılımı ile bir devam ediyor. Bu ülke Teknofest gençliği ile tanıştı. Millet x,y,z,w derken biz buna Teknofest gençliği ve kuşağı adını verdik. Biz istesek de istemesek de bizim global bir oyuncu olduğumuzun kabulüne. Şuanda isteseler de istemeseler de artık global bir oyuncu. Bu bize tarihin yüklediği bir vazife ve sorumluluk. Gelecek yıl Türkiye'nin yüzüncü yılını geride bırakıyoruz. Yeni bir yüzyıl başlıyor ve yeni yüzyıl Türkiye yüzyılı olacak" şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci daha sonra keklik salma etkinliğine ve biber hasadına katıldı.

 

24 Eyl 2022 - 17:58 - Güncel