İstiklal Üniversitesi Elbistan Yerleşkesi’nin imar planları askıya çıktı  

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi’nin (KİÜ) Elbistan Yerleşkesi için Kalealtı Mahallesi’nde tahsis edilen alana ait imar planları askıya çıktı.

Haber albümü için resme tıklayın

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi’ne bağlı Elbistan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu için tahsis edilen 415 dekarlık yerleşkenin 1/5000 ölçekli nazım imar planı ile 1/1000 ölçekli uygulama imar planı, Çevre Şehircilik ve İklim İl Müdürlüğü’nce askıya çıkarıldı.  

KİÜ Rektörlüğü’nün başvurusu ile Kalealtı bölgesindeki 2 farklı parselde yer alan toplam 415 dekarlık alanın Elbistan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’na tahsis edilmişti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan gerekli ön tahsis izni verilerek, bölgede, üniversite eğitim birimleri ve uygulama araştırma alanları kurulmasına olanak sağlanmıştı.

Yer tesliminin tamamlanması akabinde, imar planları ile ilgili çalışmalarda da sona gelindi. Kahramanmaraş Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün internet sitesinde imar planlarının askıya çıkarıldığı duyuruldu.

İmar planlarının askıya çıkarılmasıyla ilgili yayımlanan duyuruda; “Kalealtı Mahallesi’nde kampüs niteliğinde eğitim birimleri kurmak, uygulama ve araştırma alanları oluşturmak üzere Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesine tahsis edildiğinden bahisle söz konusu alanda Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Elbistan Kalealtı Yerleşkesi kurulmasına yönelik hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı teklifi Bakanlığımıza iletilmiş olup, 3194 sayılı İmar Kanununun 9. Maddesi ve 1 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 97(ç) maddesi hükümleri uyarınca değerlendirilmiş ve Bakanlık Makamınca uygun görülerek onaylanmıştır. Kahramanmaraş Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüzce19 Eylül 2022 tarihinden itibaren 1 ay süre ile askıya çıkarılmıştır. Plana ilişkin itirazların askı süresi içerisinde İl Müdürlüğümüze dilekçeyle yapılması gerekmektedir” denildi.

21 Eyl 2022 - 18:35 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel