Doğan Soydan’ın 2 kitabı daha okuyucu ile buluştu

Elbistanlı yazar Doğan Soydan’ın makale, deneme ve söyleşi türündeki yazıları iki kitap halinde yayımlandı.

Haber albümü için resme tıklayın

 

Şimdiye kadar 3 öykü, 6 çocuk kitabı, 1 roman ve 1 bir şiir kitabı yayımlanan Soydan’ın, “Böyle Diye Diye” ve  “Yarasalar Karanlıkta Uçar” adlı makale, deneme ve söyleşi kitapları yayımlandı.

Her kitapta 60 yazı bulunduğunu söyleyen Elbistanlı yazar Doğan Soydan,  “Güneşli Mektep, Şeker Yalayan Çocuk, Bir Uzun Ölüm, Kıratın Nalları, Tahsin Yücel’i Anarken, Eğitimin Temel Taşları, Yazarın Öfkesi vb. pek çok yazının Elbistan’dan izler taşıdığını belirtti.

Doğan Soydan, yazarlık yaşamı ve kitapları hakkında şu bilgileri verdi:

“İlk öykü kitabım “Delikli Kuruş” 1988’de yayımlandı, o tarihten beri kalemi elimden bırakmadım. Yayımlanmış Öykü, Roman, Şiir kitaplarımdan başka yine o tarihlerden beri yazmayı sürdürdüğüm Makale, Deneme, Söyleşi türündeki yazılarım da dosyaları doldurdu. Bunları, ‘Böyle Diye Diye’ ve ‘Yarasalar Karanlıkta Uçar’ adlı kitaplarımda topladım.

Yazıların çoğu yaşadığım, gördüğüm, dinlediğim ya da tanık olduğum; başkalarının da duymasını, bilmesini istediğim bir olayın, bir durumun,  “bunu yazmalısın” demiş gibi beni iteklemesi, zorlaması sonucunda yazılmıştır. Anlatılan olaylar, konular güncel, bireysel olduğu kadar da toplumsal ve evrenseldir. Türü, konusu, anlatım yöntemi ne olursa olsun, her bir yazı, bir yaşanmışlığın özü ve özeti, olayların, durumların yüzümüze vuran yansımasıdır. Amacım yanlışları irdelemek, eleştirmek değil; bunlara bakarak doğrulara ulaşmak,  doğru düşünmek, karanlığa ışık tutarak yolumuzu aydınlatmaktır.  Güzel bir dünyada mutlu yaşamak herkesin hakkıdır; dileğimiz, umudumuz, amacımız budur.”

21 Eyl 2022 - 17:47 - Güncel