Prof. Dr. Yasım, rektörlük görevini devraldı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde (KSÜ) rektörlük devir teslim töreni gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Yasım, rektörlük görevini devraldı
Prof. Dr. Yasım, rektörlük görevini devraldı
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Prof. Dr. Yasım, rektörlük görevini devraldı

 

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda yapılan törenle, Elbistan Devlet Hastanesi Başhekimi iken Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan Rektör Prof. Dr. Alptekin Yasım, görevi, Prof. Dr. Niyazi Can’dan devraldı.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende ilk olarak Rektörlük görevini devreden Prof. Dr. Niyazi Can konuştu. “Allah baki, insanoğlu fanidir” diyen Can, konuşmasına makamların geçici, hizmetlerin kalıcı olduğu vurgusunu yaparak başladı. Prof. Dr. Niyazi Can “4 buçuk yıldır bu güzel çatı altında sizlerle beraberiz. Güzel işler yaptığımıza inanıyorum. Kalitede sınır yoktur; kalitenin de kalitelisi vardır. Ben sizlerle başarılı bir 4 buçuk yıl geçirdiğime inanıyorum. Önemli olan burada hoş bir seda bırakabilmektir. Vazifede olduğumuz süre boyunca insan merkezli bir yönetim politikası izledik, şehrin ve ülkenin meselelerini kendi meselemiz bilerek hareket ettik, herkesle ve her birimle diyalog içinde olmaya çalıştık” dedi.

KSÜ Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Alptekin Yasım’ı tebrik eden Prof. Dr. Niyazi Can konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Rektörümüz Prof. Dr. Alptekin Yasım hocamızın bizden sonra bizden daha iyi işler yapacağına inancımız tamdır. Sayın rektörümüze, ekibine ve üniversitemizin tüm personeline sağlık, afiyet ve başarılar temenni ediyorum. Sizlere varsa hakkımı helal ediyorum, sizlerden de helallik istiyorum.”

Prof. Dr. Niyazi Can’ın konuşmasının akabinde Rektör Prof. Dr. Alptekin Yasım’ın atama kararı ve özgeçmişi okundu.

Ardından Prof. Dr. Niyazi Can, Prof. Dr. Alptekin Yasım’a Rektörlük Binişi giydirdi ve Rektörlük Mührünü teslim etti.

Sonrasında kürsüye gelen Rektör Prof. Dr. Alptekin Yasım, konuşmasına, Prof. Dr. Niyazi Can’a yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ederek başladı. Görev değişikliklerini bayrak yarışına benzeten Rektör Prof. Dr. Alptekin Yasım, “Bugün biz buradayız. Yarın bu makamı bir başkası alacak. Biz elimizden geldiği kadar bizden sonrası için daha iyi bir ortam hazırlama gayreti içinde olacağız” ifadelerini kullandı.

KSÜ Rektörlüğüne atanmasında kendisine destek olanlara teşekkürlerini ifade eden Rektör Yasım, “2004 yılında akademik hayata yardımcı doçent doktor olarak başladığım üniversitede şu anda en üst makama, yönetici makamına yükselmiş bulunmaktayım. Bunun için ne kadar şükretsem azdır. Beni bu göreve layık gören Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ve Sayın YÖK başkanıma teşekkür ediyorum. Yine bu süreçte bana destek olan başta Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Mahir Ünal olmak üzere AK Parti yönetimine ve Milliyetçi Hareket Partisi yönetimine teşekkür ediyorum.

Yükseköğretim kurumları o şehre katma değer sağlayan kurumlardır. Kahramanmaraş'ın ilk ve en büyük yükseköğretim kurumu olan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nin amacı ülkeye bilgi birikimi, donanımı yüksek öğrenciler yetiştirerek katma değer sağlamaktır. Aynı zamanda teknoloji çağı olan günümüzde yapılan araştırmalar ile ülkemizi Mustafa Kemal Atatürk'ün hedef göstermiş olduğu muasır medeniyetler seviyesine yükseltmeyi amaçlamaktayız. Bu amaçla en üst düzey eğitim araç ve gereçlerini kullanmamız gerekmektedir. Bir üniversitenin gelişmesi için o şehrin sivil toplum kuruluşları ve diğer paydaşlarına da görev düşmektedir. Yurt içi ve yurt dışında şehrin tanınır hale gelmesi popülerliğini arttırmakta ve gelişmesini hızlandırmaktadır. Bu amaca ulaşmak için şehir ve üniversite işbirliğine büyük önem vermekteyiz. Bunun için de elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz” şeklinde konuştu.

Tören sonunda Rektör Prof. Dr. Alptekin Yasım, Prof. Dr. Niyazi Can’a hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek hediye ve çiçek takdim etti.

20 Eyl 2022 - 16:56 - Güncel