Gaziler Günü törenle kutlandı

Elbistan’da, 19 Eylül Gaziler Günü kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi.  

Gaziler Günü törenle kutlandı
Gaziler Günü törenle kutlandı
+4
Haber albümü için resme tıklayın

 

Atatürk anıtı önünde gazilerin gurur gününe özel gerçekleştirilen törene, şehit yakınları ve gazilerin yanı sıra; Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, Elbistan Belediye Başkan Vekili Ali Demir, İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Recep Üncü, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Kırılmaz, Elbistan Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Ragıp Kul, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri ve müdürleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Tören, çelenk sunumuyla başladı. Törende, Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, Elbistan Belediye Başkan Vekili Ali Demir ve Elbistan Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Ragıp Kul Atatürk anıtına çelenk bıraktılar.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Mükrimin Halil Lisesi tarih öğretmeni Vedat Taşdemir yaptı.

Taşdemir, “Bugün kahramanlar günü. Ya istiklal ya ölüm diyen Anadolu halkı Mustafa Kemal Paşa’nın etrafında toplandı ve parola ölürsek şehit kalırsak gazi oldu. Mustafa Kemal Paşa, gazilik unvanını şan ve şerefle taşıdı. Maraş, Fransızlar tarafından işgal edildiğinde de aynı parola vardı. Bugün bayrağımız dalgalanabiliyorsa, ezanımız okunabiliyorsa, özgür ve bağımsız yaşabiliyorsak bunu şehit ve gazilerimize borçluyuz. Millet olarak onlara borcumuzu asla ödeyemeyiz. Vatan sizlere minnettardır” dedi.

Daha sonra mikrofona davet edilen Elbistan Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Ragıp Kul ise, “Malazgirt’te, Plevne’de, Çanakkale’de, Sakarya’da, Kore’de ve Kıbrıs’ta cepheden cepheye koşan; terörle mücadelede destanlar yazan kahraman bir milletin evlatlarıyız. Bizler ya şehit oğlu şehit ya gazi oğlu gaziyiz. Çanakkale’de, kurtuluş harbinde vatan için cephedeydik; bugün ise vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü için Afrin’de, Cerablus’ta ve El Bab’dayız. Türkiye, son kale son vatandır. Bu millet gazi bir millet, bu vatan topyekun gaziler vatanıdır.

Kahraman gazilerimiz; sizler şahadeti göze aldınız ve sizlere gazilik nasip oldu. Ay yıldızlı vatana can adadınız. Bunun mükafatını ancak Allah verebilir. Bizlere bu ülkeyi emanet eden; huzur ve barış içinde yaşatmak vazifesini tevdi eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve şükranla yâd ediyorum. Tüm aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin emanetlerine layık olmayı yüce Rabbimden niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.

Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural ve protokol üyeleri, törenin ardından Elbistan Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği’ne geçerek gazilerin bu anlamlı gününü tebrik ettiler. Burada, tüm şehitlerimiz ve hayatını kaybeden gazilerimiz için Kur’an-ı Kerim okunarak dua edildi.

 

19 Eyl 2022 - 18:08 - Güncel