Zincirkıran: 'Madde bağımlılığı ile mücadelede ailenin önemi büyük”

Elbistan Ülkü Ocakları Başkanı Muammer Zincirkıran, madde bağımlılığı ile mücadelede ailenin çok büyük önem arz ettiğini söyledi.

 

Elbistan Ülkü Ocakları Başkanı Muammer Zincirkıran, yaptığı açıklamada: “Maalesef sigara alkol ve madde bağımlılığı günümüzde rastlanan sorunlardan biri. Bunun önüne geçilmemesinin sebebi çocukların yaşadıkları çevreler. Her ne kadar iyi ebeveyniz diyenler olsa da çocukların yaşadığı çevre, iletişim kurdukları çevreler kontrol edilmemekte. Kontrolsüzlüğün sonucunda çocukların merak duygusundan kaynaklı denemeleri veya yaşadığı arkadaş çevresinde kullanmadığı için aşağılandıklarını görmekteyiz. Bu da o çocuğu kullanmaya teşvik ediyor. Kullanan kişiler kendi ailelerinden kullandıklarını gizlediği için bir destekte de bulunamıyorlar” dedi.

Alkol ve madde bağımlılığının kişin beynine hükmettiğini anlatan Zincirkıran, “Maalesef ki sigara alkol ve madde bağımlılığı onlara hükmediyor. Sigara alkol madde bağımlılığı olan kişilerin ailelerindeki düzeni de olumsuz etkilemektedir. Bu kişiler hem kendilerine zarar verir hem de dışarıdaki kişilere zarar vermektedir. Örneğin alkol kullanan bir kişi bilinçaltı kapalı olduğu için ne yaptığını bilemez öfkesinden dolayı gözü kararabilir ve her şey gerçekleşebilir. Çünkü madde bağımlısı olan, alkol içen kişilerde o anı anlık yaşar hiçbir şey düşünemez hiçbir şeye karar veremez. Aynı şekilde bu madde bağımlılığı alkol ve sigara içmek sağlığımıza çok ciddi bir şekilde etkiler ve dünyada bir yılda birçok kişi madde bağımlılığı alkol ve sigara yüzünden hayatını kaybetmektedir.

Bunların önüne geçilmesi için devletin resmi kurumları birçok faaliyet gerçekleştirmektedir ama bence asıl olan bunun önüne geçilmesinde en önemli etken ailedir ve insanın içindeki çevresidir. İç çevre değiştirilmeli kesinlikle ebeveynlerin çocuklarını kontrol etmesi gerekir kullandıklarını öğrendikleri zaman hiçbir şekilde bağırmamalıdır ve kızmamaları gerekir, gerektiğinde psikiyatri desteği almaları gerekmektedir. Bizler Ülkü Ocakları olarak ailelerimize yardımcı olmaya her daim hazırız” ifadelerini kullandı.

19 Eyl 2022 - 17:53 - Güncel