Sıcak hava yerini yağışa bırakıyor

Elbistan’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar, yerini yağışlı havaya bırakacak. Gündüz sıcaklıkları, hafta sonunda 15 dereceye kadar düşecek.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre, soğuk ve yağışlı hava tüm yurtta etkili olacak. Mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerinde olduğu yağışsız hava, yerini kesimlerden başlayacak serin ve yağışlı havaya bırakacak. Sıcaklıkların kademeli olarak düşerek, hafta ortasından itibaren yağışlarla birlikte tüm yurtta hissedilir derecede azalacağı ve mevsim normallerinin altına gerileyeceği tahmin ediliyor.

Hafta ortasına kadar kuzey kesimler ağırlıklı olmak üzere yerel olarak görülecek olan sağanak şeklindeki yağışların, haftanın ikinci yarısında kuzey ve iç kesimlerde yer yer kuvvetli olmak üzere hemen hemen tüm yurtta görülmesi bekleniyor. Serin ve yağışlı havanın önümüzdeki hafta başına kadar etkili olacağı, hava sıcaklıklarının ise kuzey, iç ve batı bölgelerde mevsim normallerinin 4 ila 9 derece altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Elbistan’da ise, serin ve yağışlı hava 21 Eylül’den itibaren etkili olacak. Gök gürültülü sağanak yağışlı havanın etkisiyle birlikte sıcaklıklar da ciddi şekilde düşecek. Çarşamba günü 25 derece olarak tahmin edilen gündüz sıcaklığı, Cumartesi günü 15 dereceye kadar düşecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ani sıcaklık değişimleri ve kuvvetli meteorolojik hadiseler ile ilgili yayınlayacak hava tahmin raporları ve meteorolojik uyarıların dikkatle takip edilmesinin önem arz ettiğini duyurdu.

19 Eyl 2022 - 17:50 - Güncel