Adatepe sulamasında 1.etabın yüzde 70’i tamamlandı  

Adatepe sulaması 1.etabı için 2022 yılı içerisinde 11 kilometrelik ana boru döşemesi yapılarak yüzde 70 oranına ulaşıldı.

Adatepe sulamasında 1.etabın yüzde 70’i tamamlandı   
Adatepe sulamasında 1.etabın yüzde 70’i tamamlandı   
Haber albümü için resme tıklayın

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Göksun Çayı üzerinde sulama amaçlı projelendirilen Adatepe Barajı, Elbistan, Afşin ve Göksun'da bulunan 127 bin dönüm arazinin sulanmasını sağlayacak. Tarım sektörüne ivme kazandırması ve 35 yerleşim birimini sulu tarıma kavuşturması planlanan baraj, yaklaşık 75 bin kişilik istihdam oluşturulacak. Çiftçiler, toprağa can verip ürün çeşitliliğini de artıracak projeden tarlalarına ulaşacak suyu hasretle bekliyor. 2013 yılında tutulmaya başlayan suyu barajdan alıp tarlalara bereket olarak taşıyacak ana su kanalı ile yedek boru hatlarının döşenmesi çalışmalarının startı verildi. 40 kilometre uzunluğa sahip ana kanalda CTP borularının montaj çalışmaları sürüyor. Yedek hatlarda kullanılan polietilen boruların çapı, arazi sulaması için küçülerek 1 metreye kadar düşüyor. Çalışmalar kapsamında suyu arazide yüzeye çıkaracak hidrantlar da yapılıyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) 20. Bölge Müdürü Sancar Biçer, Bölge Müdür Yardımcısı Ejder Akbaş ve beraberindeki teknik ekip Adatepe 1. Etap Sulaması inşaatını yerinde inceledi. Biçer, ana boru döşeme çalışmaları hakkında yüklenici firmanın yetkililerinden bilgiler alarak sahadaki işlemleri de yerinde gördü.

Tamamlanması ile 67 bin 880 dekar tarım arazisinin suyla buluşturup milli ekonomiye yıllık 110 milyon lira katkı sağlaması hedeflenen Adatepe sulaması 1.etapta, toplamda 40 kilometre uzunluğa sahip ana boru döşenmesi çalışmasında yüzde 70 seviyesine ulaşıldığı belirtildi. Yüklenici firmanın 2022 yılı için alımını yaptığı 16 kilometrelik borunun 11 kilometresinin toprağa döşendiği bildirildi.

Adatepe Sulaması 2. kısım inşaatımızda da çalışmaların tamamlanması ile de 59 bin 460 dekar tarım arazisinin sulanması ve yapılacak sulu tarımla 2022 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 90 milyon lira katkı sağlaması hedefleniyor. Böylece, sulama projesinin bölge ve ülke ekonomisine katkısı 200 milyon liraya ulaşacak.

15 Eyl 2022 - 17:44 - Güncel