Polisten okullarda güvenlik çemberi

Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü, yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte okullardaki eğitim ortamının güvenliğini en üst düzeyde sağlamak için harekete geçti.

Polisten okullarda güvenlik çemberi
Polisten okullarda güvenlik çemberi
+2
Haber albümü için resme tıklayın

 

Trafik, narkotik ve asayiş başta olmak üzere çok sayıda sivil ve resmi ekip, öğrencilerin her türlü suç ve suçludan uzak tutulması amacıyla okulların giriş ve çıkışlarında güvenlik çemberi oluşturacak.

2022-2023 eğitim-öğretim dönemi 12 Eylül Pazartesi günü ilk ders zilinin çalması ile başladı. Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü de, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda planlamasını yaparak sahada uygulamaya geçti.

Elbistan İlçe Emniyet Müdürü Hakan Kırılmaz, önceliklerinin okullarda güvenli eğitim ortamının sağlanması olduğunu söyledi.

‘Her bir çocuğumuzun güvenliği bizim önceliğimiz’ diyen Kırılmaz, bu çerçevede de okul yönetimleri ve velilerle etkin bir işbirliği ortamı oluşturacaklarına vurgu yaptı.

Elbistan İlçe Emniyet Müdürü Hakan Kırılmaz, “Yeni eğitim-öğretim yılıyla ilgili okul güvenliğinin sağlanması noktasında planlamamızı günler öncesinden yapmıştık. Bu planlamanın amacı, çocukların eğitimlerini güvenli bir ortamda sürdürebilmeleri, her türlü suç ve şiddetten, madde bağımlılığı başta olmak üzere kötü alışkanlıklardan uzak tutulacakları bir ortam oluşturmaktır. Bu çerçevede de okul giriş ve çıkışları sürekli kontrol altında olacak. Okulla hiçbir ilişkisi bulunmayan, öğrenci ve öğretmenlerin güvenliğini tehdit eden, eğitim ve öğretim hizmetlerinin yürütülmesine engel kişilerin okul çevresinden uzaklaştırılması sağlanacak. İlgili kararlara uymayanlar hakkında gerekli cezai işlem uygulanacak” dedi.

Okullardaki “ polis irtibat görevlileri” uygulamasını da önemsediklerini anımsatan Kırılmaz; “Görevlendirilen personellerle eşgüdümlü olarak etkin bir işbirliği içinde olacağız. Eğitim öğretim dönemi bitene kadar asayiş, narkotik, siber suçlar, çocuk şube birimleri kendi alanlarıyla ilgili çalışmalar gerçekleştirecek. Suç ve suçlularla mücadelede bu birimler öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve velileri bilgilendirecekler. Emniyetimizin tüm birimleri bu çalışmaları, Milli Eğitim Müdürlüğü ve okul yöneticileri ile koordineli bir şekilde yürütecek.

Okul servislerinin denetiminden eğitim güvenliğini tehdit eden faktörler belirlenmesi ve ortadan kaldırılması için tüm tedbirleri almış durumdayız. Okul çevrelerinde bulunan internet kafeler ve oyun salonları başta olmak üzere umuma açık yerler ile park ve bahçelere yönelik denetimleri yıl boyunca etkin şekilde sürdüreceğiz. Öğrencilerimizin güvenliği, ödün vermeyeceğimiz en öncelikli konulardan biri olacak. Tüm öğretmen, idareci, öğrenci ve velilerimize yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını diliyoruz. Emniyet teşkilatı olarak, her zaman yanlarında olacağız” ifadelerini kullandı.

13 Eyl 2022 - 18:15 - Güncel