Ali Tekinsoy Ortaokulu kendi enerjisini üretmeye hazırlanıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın "Temel Eğitimde Çevre Dostu 1000 Okul" projesi" kapsamında kurulacak güneş enerjisi sistemi sayesinde Elbistan Ali Tekinsoy Ortaokulu kendi enerjisini üretmeye başlayacak.

Büyütmek için resme tıklayın

 

Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, ilçede eğitim veren Ali Tekinsoy Ortaokulu’nun çatısına kurulacak güneş enerjisi sistemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kurulacak sistemle hem okulun elektrik ihtiyacı karşılanacağını hem de üretilen enerjinin fazlası şehir şebekesine satılarak gelir elde edileceğini dile getiren Çetin, yenilenebilir enerjinin eğitimde kullanıldığı ilk örnek Ali Tekinsoy Ortaokulumuz olacak” dedi.

Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘Çevre Dostu Okul’ projesi çerçevesinde daha önce Ali Tekinsoy Ortaokulu’na güneş enerjisi sistemi kurulması için ihaleye çıkıldığını anımsattı.

Kahramanmaraş Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Yatırım İzleme Müdürlüğü tarafından yeni bir ihale süreci başlatıldığını belirten Çetin, “Okulumuz, çatısına kurulacak panellerle kendi enerjisini güneşten üretecek. Hem doğa dostu bir enerji kaynağına sahip olarak kendi elektrik ihtiyacını karşılayacak. İl genelinde 9 okulumuzda bu proje hayata geçirilecek. Etütler yapılmaya başlandı. İnşallah 22 Eylül’de de ihalesi gerçekleştirilecek. 100 gün içinde tamamlanması planlanan proje ile Ali Tekinsoy Ortaokulumuz, yeni eğitim-öğretim döneminde gücünü güneşten almaya başlayacak” şeklinde konuştu.

Çetin, şu ifadeleri kullandı:

“Bu proje kapsamında okullarda güneş enerji santrallerinin kurulmasının yanında sensörlü lambalar kullanılacak, tüm bataryalar fotoselli olacak şekilde değiştirilecek, tüm aydınlatmalar LED olacak, yağmur suyunun bahçede kullanımı için depolanması sağlanacak, kompanzasyon panolarının iyileştirilmesi yapılacak, elektrik, su ve doğal gaz kullanımlarının anlık olarak izlenebilmesi için gösterge panelleri kurulacak, ısıtma kazan sistemi dönüşümü yapılacak ve son olarak termostatik vana uygulaması yapılacak. Tüm bu çalışmalar sayesinde öğrencilerimizde enerji üretimi, tasarruf ve çevre bilinci konusunda bir farkındalık oluşturmak istiyoruz.”

07 Eyl 2022 - 17:14 - Güncel