Milli teknolojinin yıldızlarını yetiştirecek ‘Deneyap Teknoloji Atölyesi’ açıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı tarafından hayata geçirilen Elbistan Deneyap Teknoloji Atölyesi’nin açılışı yapıldı.

Milli teknolojinin yıldızlarını yetiştirecek ‘Deneyap Teknoloji Atölyesi’ açıldı
Milli teknolojinin yıldızlarını yetiştirecek ‘Deneyap Teknoloji Atölyesi’ açıldı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

160 öğrencinin kabul edileceği Deneyap Teknoloji Atölyesi, Elbistan Gençlik Merkezi’nde faaliyet gösterecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun Çarşamba Havalimanı'nda düzenlenen TEKNOFEST'te, Elbistan’la birlikte Türkiye’nin diğer merkezlerinde hayata geçirilen Deneyap Teknoloji Atölyelerinin toplu açılışını canlı yayınla gerçekleştirdi. Elbistan Gençlik Merkezi’ndeki Deneyap Teknoloji Atölyesi’nin açılış kurdelesi de eş zamanlı olarak canlı yayında; Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, Kahramanmaraş Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Boz, Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Mevlüt Türkan ve AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Ahmet Tıraş tarafından kesildi.

Toplu açılış töreninde teknolojiye ve savunma sanayine ilişkin önemli mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TEKNOFEST bizim, TEKNOFEST farklı bir gençlik. Tüm gücüyle ülkemizin geleceğine farklı bir ufuk çizgisi. 2018'de günlük katılımcı sayısı 550 bin gibi bu tür bir etkinliğe göre fevkalade bir sayı olarak gerçekleşmişti. Bugün sadece yarışmacı başvurusu 600 bine yaklaşan bir TEKNOFEST yaşıyoruz. 81 vilayette ve 107 ülkeden katılan 600 bin gencimizin 40 ayrı dalda yarıştığı şölene dönüştü” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarına şu sözlerle devam etti: "Bir teknoloji etkinliğinin bu derece benimsenmesi gerçek anlamda bir zihni devrimdir. Bazıları gençlerimizi harflerle kuşaklara ayırarak umutsuzluk ateşi yakmaya çalışırken asıl gerçek burada karşımızda duruyor. Türkiye'nin gerçeği de ihtiyacı da TEKNOFEST kuşağıdır” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Boz, kurdele kesimi sonrasında yaptığı değerlendirmede, Deneyap Teknoloji Atölyesi’nde 160 öğrenciye 3 yıl boyunca ücretsiz olarak tasarım ve üretim, elektronik programlama ve nesnelerin interneti, yazılım teknolojileri, siber güvenlik, enerji teknolojileri, havacılık ve uzay teknolojileri, yapay zeka, nanoteknoloji ve malzeme bilimi, ileri robotik, robotik ve kodlama, mobil uygulama gibi 11 farklı başlıkta eğitimler verileceğini söyledi.

Elbistan Deneyap Teknoloji Atölyesi’nin yaklaşık 2 milyon liralık bir yatırımla hayata geçirildiğini anlatan Boz, “Ekim ayı başında 450 gencimizi burada uygulama sınavına alacağız. Uygulama sınavını geçen 100 ortaokul ve 60 da lise öğrencimiz, eğitimlerine başlayacak. İnşallah geleceğin insansız hava araçlarını yapanları, yazılım uzmanları ve Selçuk Bayraktar’ları da şehrimizde yetişmeye başlayacak. Tüm gençlerimize ve şehrimize hayırlı olsun. Emek harcayan herkese de teşekkür ediyorum. İnşallah güzel işlere vesile olur. Destek olan sayın valimize, milletvekillerimize, sayın kaymakamımıza ve ilçe başkanımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural da, Deneyap Teknoloji Atölyesi’nin, öğrencileri bilime yöneltmede önemli işlev üstlendiğine vurgu yaptı.

Kaymakam Vural, “Çocuklarımızın bu atölyede yetişecek olmaları ülkemizin ve şehrimizin geleceği açısından çok önemli. İlçemize ve gençlerimize hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Ahmet Tıraş ise, “Burada yetişen çocuklarımız geleceğin bilim insanı, mucit ve araştırmacısı olacaklar. Milli teknoloji hamlesinde Elbistan da en iyi şekilde yerini aldı. Herkese hayırlı olsun” değerlendirmesini yaptı.

03 Eyl 2022 - 17:51 - Güncel