Elbistan’da kırsalı kalkındıracak projenin startı verildi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Birleşmiş Milletler Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından desteklenen Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma adlı hibe projesi Elbistan’da da uygulanacak.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

 

Özellikle kırsalda geliri düşük çiftçiler, gençler ve kadınları kapsam dahiline alan projede tarım, hayvancılık, ekipman alımı gibi başlıklar altında çok sayıda konuda hibe desteği sunulacak.

  Türkiye’nin 1982 yılında üye olduğu  Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD), tarımsal üretimi artırmak ve kırsal fakirliği azaltmak amacıyla yeni bir hibe projesini hayata geçirildi. Ülke genelindeki 8 ili kapsayan proje, Kahramanmaraş’ta da uygulanacak. IFAD bu çerçevede, tarımsal üretimi artırmayı, sosyal gelişmeyi, cinsiyet eşitliğini, beslenmenin iyileştirilmesini, çevresel sürdürülebilirliği ve etkin yönetimi hedefleyen projelere destek olacak.

Kahramanmaraş’ın dahil olduğu Doğu Akdeniz Kalkınma Projesi adıyla yürütülecek bu destek programı ile ilgili olarak paydaşların katıldığı toplantı, Elbistan Ziraat Odası toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya, Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cemil Şahin, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından desteklenen Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma projesine Kahramanmaraş’ın da dahil edildiğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen projenin ilk toplantısını gerçekleştirdiklerini ifade eden Çitil, “Kırsal için büyük önem arz eden bu projenin ilk adımını atmış bulunuyoruz. Proje kapsamındaki yatırımlardan maksimum sayıda üreticimizin faydalanmasını sağlayarak kırsalda amaçlanan refahı sağlamak istiyoruz” dedi.

Türkiye genelinde 8 il projeye dahil edildi. Kahramanmaraş da bunlardan biri oldu. Elbistan, Nurhak ve Ekinözü ilçelerimizin dahil olduğu grupla ilgili toplantımızı yapıyoruz. Bölgemizde yapılması gereken yatırımlarla ilgili bu sunumu düzenledik. Ortak bir akıl oluşturarak bölgemize en verimli ve güzel projeleri kazandırmak istiyoruz. Projenin genel amacı; yüksek kesimlerdeki küçük ölçekli çiftçilerin refah ve direncini artırmak. Bu kapsamda doğal kaynak yönetimi ve kırsal dönüşüm için daha fazla katma değer oluşturulması hedefleniyor. Bölgemize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Daha sonra proje ekibinden Ziraat Yüksek Mühendisi Yakup Çevik, sunum yaptı.

Çok paydaşlı platform oluşturacaklarını hatırlatan Çevik, “Fonun amacı, gelişmekte olan ülkelerdeki tarımsal üretimi artırmak ve kırsal fakirliği azaltmaktır. IFAD bu çerçevede, tarımsal üretimi artırmayı, sosyal gelişmeyi, cinsiyet eşitliğini, beslenmenin iyileştirilmesini, çevresel sürdürülebilirliği ve etkin yönetimi hedefleyen projelere destek olmakta ve bu kapsamda ülkelere uzun vadeli, düşük faizli kredi ve hibe imkânları sunmaktadır. Kırsaldaki ekonomik olarak aktif-fakir haneler hedef grubun yüzde 60’lık kısmını oluşturuyor. Bunlar içerisinde 0.5 hektara kadar küçük arazilerde çiftçilik yapan fakir erkekler ver kadınlar yer almaktadır. Yine yarı yerleşik yaylacı göçerlerden oluşan kesim yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

Toplantının sonunda katılımcıların soruları cevaplandı.

Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) çerçevesinde hibe desteği verilecek proje ve yatırımlar ise şu şekilde sıralandı:

Bitkisel ürünlerin işlenmesi paketlenmesi ve depolanması, süt toplama ve soğuk hava depolama birimleri, bal işleme paketleme tesisi, sulama sistemleri kurulması/rehabilitasyonu, ahır ve ağıl yapımı, bireysel sulama havuzları, sera, güneş enerjisi sistemleri, file sistemleri, su tankları, yaşam çadırları, tarımsal makine ve ekipmanlar, basınçlı sulama sistemleri, arıcılık, örtü altı üretim, mantarcılık, el sanatları ve yöresel ürünlerin üretimi ve pazarlanması, taşınabilir ağıllar, süt sağım makineleri, kırsal turizm tesisleri ve kurutma üniteleri.”

01 Eyl 2022 - 17:44 - Güncel