Büyük Zafer’in 100. yıl dönümü törenle kutlandı

30 Ağustos Zaferi Bayramı’nın 100.yıl dönümü dolayısıyla yurdun dört bir yanında olduğu olduğu gibi Elbistan’da da tören düzenlendi.

Büyük Zafer’in 100. yıl dönümü törenle kutlandı
Büyük Zafer’in 100. yıl dönümü törenle kutlandı
+4
Haber albümü için resme tıklayın

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıl dönümü çerçevesinde Elbistan’da, Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Törende, Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural ve Elbistan Belediye Başkan Vekili Ali Demir tarafından Atatürk anıtına çelenk sunuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende; günün anlam ve önemi belirten konuşmayı Elbistan Askerlik Şubesi Başkanı Asteğmen Furkan Çolak yaptı.

Asteğmen Çolak, şöyle konuştu:

“Bu gün, kutsal vatan topraklarına göz dikenlerin, umutlarının söndürüldüğü gündür. Asil Türk milleti, kahraman Türk ordusu ile birlikte varlığına ve vatanına kast edenlere karşı 100 yıl önce bu gün kahramanlık ve şeref dolu tarihinden aldığı kudretiyle yeniden dirilerek topyekûn bir varoluş mücadelesi sonucunda eşine tarihte az rastlanan bir zafer kazanmıştır. Aziz yurduna ve bağımsızlığına kast eden işgal kuvvetleri karşısında Türk ordusunun ortaya koyduğu eşsiz bir eser olan bu zaferin her safhası tek tek düşünülmüş, hazırlanmış ve yönetilmiştir.”

“Üzerimizde kara bulutların dolaştığı bir ortamda Mustafa Kemal Paşa ve onun arkadaşları bağımsızlık meşalesini yakarak ‘Ya istiklal ya ölüm’ parolası ile aydınlığa giden yolu aralamışlardır” diyen Asteğmen Çolak, “Özellikle Sakarya Meydan Muharebesi de hedefimize ulaşmaya muktedir olduğumuzu; milletimizin istiklali uğruna kanın son damlasına kadar mücadeleye devam edeceğini ispatlamıştır. Artık dünyanın en kahraman ve en savaşçı milletine düşen görev, düşmana son darbeyi vurmak olmuştur. Mustafa Kemal Paşa’nın başkomutanlığı altında düşmanın hiç beklemediği bir yerden taarruza geçerek düşmanı aldatmayı başarmıştır. Avrupalıların 5-6 ayda geçilmez dediği Afyon mevzilerini 3 günde geçmiştir. Bu büyük zaferle düşmana son darbe vurulmuştur. 9 Eylül’de düşman İzmir’de denize dökülmüştür. Avrupalı tarihçiler bu zaferden sonra ‘Türkler, Mohaç Meydan Muharebesi’nden yüz yıllar sonra yine parlak bir meydan muharebesi kazandılar ifadesini kullanmışlardır” şeklinde konuştu. 

30 Ağustos Zaferi’nin, Türk ulusunun son neferine kadar yok edilmedikçe istiklalinin elinden alınamayacağını ispatladığını vurgulayan Elbistan Askerlik Şubesi Başkanı Asteğmen Furkan Çolak, “Türk ulusu, bu meydandan da Ulu Önderi’nin liderliğinde alnının akıyla çıkmayı başarmıştır. Türk tarihine altın harflerle yazılan bu zaferle Türk ulusunun son neferine kadar yok edilmedikçe istiklalinin elinden alınamayacağı; Türklerin yalnız askeriyle değil milletiyle topyekûn olarak savaştıkları bir kere daha ispatlanmıştır. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere dava arkadaşları ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, hatıraları önünde saygıyla eğiliyor ve şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhları şad olsun” cümleleri ile konuşmasını tamamladı.

Törene, Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, Belediye Başkan Vekili Ali Demir, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Şehmuz Altuner, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Kırılmaz, İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Recep Üncü, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Ahmet Tıraş, MHP Elbistan İlçe Başkanı Üzeyir Bostan, daire amirleri ve kurum müdürleri katıldı.

Tören sonunda, Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, makamında tebrikatları kabul etti.

30 Ağu 2022 - 18:05 - Güncel