Ceyhan Nehri’nde kanalizasyon atığı sorunu bitmiyor

Ceyhan Nehri, kanalizasyon tahliye bacasından bırakılan atıklar nedeniyle büyük bir kirlilik sorunu ile karşı karşıya kaldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Geçtiğimiz günlerde Güneşli Mahallesi’ndeki tahliye bacasından kanalizasyon atığı dolan nehir, bu kez de Kaynarca göleti civarında aynı çevre felaketi ile karşı karşıya kaldı.

Elbistan’ın gözbebeği olarak nitelendirilen Ceyhan Nehri, kanalizasyon atıkları ile kirleniyor.   Yunus Emre Mahallesi’nin Kaynarca göleti civarında uya karışan pis sular, nehrin rengini değiştirirken çevre örgütleri ve vatandaşlar duruma büyük tepki gösterdi.

TEMA Vakfı Elbistan Temsilciliği, insan ve sudaki yaşamı tehlikeye atan bu vurdumduymazlıkla ilgili paylaşımda bulundu.

Kısa süre önce Güneşli Mahallesi’nden de Ceyhan’a aynı şekilde atık bırakıldığı gelen tepkiler üzerine geçici olarak kapatılsa da aynı noktadan kanalizasyonun nehre aktığı hatırlatılan açıklamada, Kanalizasyon atıklarının doğurduğu kirlilik ve kokunun, insan hayatını etkilediği vurgulanan açıklamada; “ Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda olan Ceyhan Nehrinde bir bölüme, kanalizasyon bacalarının birkaçından tahliye kanalı döşenmiş. Rögarlardaki doluluk oranı caddelere, sokaklara taşmasın diye belli seviyeden sonra kanalizasyondaki kirli su Ceyhan Nehrine tahliye ediliyor. Ve o bölgede yaşayan tüm insanlar kokudan rahatsız. Parktaki tahliye esnasında gezinmek mümkün değil kanalizasyon kokusundan. Ayrıca Ceyhan Nehrine tahliye edilen kanalizasyon arttığı kirli suyun altındaki tüm balıklar ölüyor. Bu tahliye kanalı tehlike saçıyor. Ve derhal kapatılması gerekiyor. Gerekli müdahalenin bir an önce yapılması gerekmektedir” denildi.

Bu şekilde kirliliğin devam etmesi halinde yeni bir norovirüs salgını ile karşı karşıya kalınabileceğine vurgu yapılan açıklamada, “Ağustos ayı başındaki açıklamamızdan sonra kanalizasyon kanalından Ceyhan Nehrine boşaltılan atık su borusunun üzerine torba geçirerek ayıplarını örtmeye çalışan Kahramanmaraş Büyük Şehir Belediyesi Elbistan KASKİ sorumluları bu seferde gece saat 23.00’ten sonra kanalizasyon atıklarını Ceyhan Nehrine boşaltmaya başladılar.

Bölge sakinleri gece saat 23.00’ten sonra kokudan balkona çıkamadıklarını kapı ve pencerelerini sıcaktan bunaldıkları şu günlerde örtmek zorunda kaldıklarını beyan ettiler. Ayrıca Battalgazi köprüsü altındaki arazi sahipleri hem balık ölümlerinin devam ettiğini hem de kanalizasyon suyuyla bostanlarını sulayamadıklarından şikayetçi oldular. Eğer suluyorlarsa şimdiden yeni bir nörovirüs vakıasıyla karşı karşıya kalacağımızı şimdiden ihbar etmiş olalım” ifadeleri kullanıldı.

Çözüm bulunmaması halinde suç duyurusunda bulunacaklarını vurgulayan TEMA Vakfı Elbistan Temsilciliği, “Bu durumda yetkililer ya acil bir köklü çözüm üretecek ya da şimdilik tek bir yol kalıyor. Bu durumdan Elbistan Belediyesinin ve Kahramanmaraş Büyük Şehir Belediyesinin de üstündeki makamları haberdar etmek. Gerekirse savcılığa suç duyurusunda bulunmak” cümleleri ile açıklamalarını tamamladılar.

29 Ağu 2022 - 17:33 - Güncel