Okul çantası 1000 liraya doluyor

Elbistan’da okulların açılmasına kısa bir süre kalırken; velilerin kırtasiye giderleri için 1000 lirayı gözden çıkarması gerekecek.

 

Okullarda ilk ders zili 12 Eylül’de çalacak. Yaz tatilinin ardından okullarına kavuşma heyecanını yaşarken veliler ise kırtasiye alışverişinin bütçesini şimdiden düşünmeye başladı. Ders kitapları ücretsiz olarak verilse de her öğrenci için okula başlamanın farklı bir maliyeti var. Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 100’ün üzerinde artış yaşanan kırtasiye ürünlerinde fiyatlar el yakıyor.

Bugün 1. sınıfa başlayacak miniklere çantasından kalemine, defterinden boyasına kadar birçok kalemde birçok kırtasiye ürünü satın almak gerekiyor. Elbistan’da, ilkokula başlayacak bir öğrencinin kırtasiye masrafı 900 ila 1000 lira arasında değişiyor. Bu rakama çanta da dahil. Çanta fiyatları ise 250 liradan başlıyor; kalitesine göre de 400 liraya kadar çıkabiliyor. Ortaokul ve lise öğrencileri içinse ilkokula göre bir nebze daha az bütçe ayırmak gerekiyor. Ortaokul ve lise öğrencilerinin okul çantası ise 800-900 lira arasında doluyor. Kırtasiye ürünlerine, okul kıyafetleri de eklendiğinde rakam asgari ücretin 4’te 1’ine yaklaşıyor. Birden fazla çocuğu okula giden veliler ise, kırtasiye masrafını düşürmenin yollarını arıyor.

27 Ağu 2022 - 17:35 - Güncel