Kalealtı regülatörü, enerjisini güneşten alacak

Elbistan’da 30 bin dönüm araziyi sulayan Şehit Teğmen Harun Kılınç Pompa İstasyonu (Kalealtı Regülatörü), elektrik enerjisi ihtiyacını güneşten karşılayacak.

 

Devlet Su İşleri (DSİ) 20. Bölge Müdürlüğü, Kahramanmaraş Sulamaları Güneş Enerjisi Sistemi (GES) proje yapımı işi için ihaleye çıktı.

Kahramanmaraş Sulamaları Güneş Enerji Sistemi (GES) proje yapım işi kapsamında 9.60 MWe / 12 MWp gücünde GES tesisi kurulumu için gerekli tüm projelerin, şartnamelerin, kurum onaylarının ve diğer işlerin yapılması amaçlanıyor. Söz konusu ihale 8 Eylül’de düzenlenecek. Projeyi tamamlamak için de yüklenici firmaya 300 gün süre tanınacak. Projeyle Kahramanmaraş ve Göksun’daki sulama birliklerinin enerji ihtiyacı güneşten karşılanacak.

Söz konusu ihale çerçevesinde Elbistan’da 30 bin dönüm tarım arazisine su sağlayan Şehit Teğmen Harun Kılınç Pompa İstasyonu de (Kalealtı Regülatörü) yer alıyor. Göksun Sulama Birliği bünyesindeki regülatör, 12 bin dönüm araziyi kapsayan Çardak Sulaması ve 6 bin dönüm tarlanın sulandığı Göksun ilçesindeki pompaların elektrik giderini karşılayacak.

 

26 Ağu 2022 - 17:48 - Güncel