Anadolu yaban koyunlarının ikinci sürüsü de yeni yaşamlarına adım attı

Türkiye’nin simgesel hayvanlarından olan Anadolu yaban koyununun, 28 bireyden oluşan ikinci sürüsü de Yılan Ovası’na bırakıldı.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Her ne kadar 150 yıl önce bölgedeki varlıkları tamamen ortadan kalksa da Doğa Koruma ve Milli Parklar ( DKMP) Genel Müdürlüğü’nün başlattığı proje çerçevesinde 2020’de Nurhak’a döndürülen Anadolu yaban koyunları, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün (DKMP) yeni projesiyle Yılan Ovası’nda yeni bir yaşamlarının ilk adımlarını attı.

Konya Bozdağ Yaban Koyunu Koruma ve Üretme Sahasından kamyonla getirilerek Nurhak dağlarına bırakılan yaban koyunlarının nesli tehlike altında olduğu için 43 bin 944 hektarlık alan koruma altına alınarak avlanmaya kapatıldı.

Doğa Koruma ekipleri, yaban hayatını korumak ve canlandırmak için doğaya saldıkları yaban koyunlarına taktıkları GPS tasma ve alanın muhtelif noktalarına yerleştirilen foto kapanlar ile koyunların kullandıkları habitat, kışı geçirdikleri alanlar, sağlıkları, üreme dönemi, yavru sayıları, kaçak avlanmalar sürekli takip edecekler.

Gen kaynağı olarak biyolojik zenginliğin bir parçası olan yaban koyunları bozkır ekosistemine sahip 1000-1700 metre yükseklikte taşlık ve kayalık bir arazi yapısında yaşamlarını sürdürüyorlar. Bu yüzden de bozkırın çocukları olarak adlandırılıyorlar. Proje ile tür neslinin ve biyolojik çeşitliliğin sağlanması, sürdürülebilir av ve yaban hayatın devamı hedefleniyor.

Şölen havasında yapılan doğaya yaban koyunu salma etkinliğine Doğa Koruma ve Milli Parklar 15'nci Bölge Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleriyle vatandaşlar katıldılar.

Bölgeye uyum sağlamalarıyla birlikte 2.kez yeni yavrularını dünyaya getiren Anadolu yaban koyununun avlanması kesinlikle yasak. Bu özel hayvanları avlayanlara ise 500 bin lira idari para cezası kesiliyor.

24 Ağu 2022 - 18:36 - Güncel