Kırsal kalkınma desteklerinde çiftçiyi sevindiren adım

Çiftçilerin ve üreticilerin yararlandığı kırsal kalkınma desteklerinde destek için gereken puan seviyesi 65’ten 30’ indirildi. Bu indirimle birlikte hem desteklenecek proje sayısı hem de hibe miktarı artmış oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda kırsal kalkınma desteklerinden yararlanabilecek proje sayısının ve sağlanacak destek miktarının artırılacak adımlar atılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) aracılığıyla uygulanan IPARD Programı kapsamında başvuruların devam ettiği 11. Proje Çağrısı kapsamında destek sağlamak için gereken puan şartının 65’ten 30’a düşürülmesinin kararlaştırıldığı bilgisini verdi.

Bu sayede desteklerden yararlanabilecek proje sayısının 4 binin altından, 7 bin 714 adede yükseleceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan proje sayısının artması ile yapılacak yatırım tutarının 10 milyar TL’ye yükseleceğini ifade ederken, bu yatırımın 5,5 milyar TL’lik kısmının hibe olarak karşılanacağının altını çizdi.

23 Ağu 2022 - 17:35 - Güncel