Başkan Güngör: “Kazılmayacak yolların asfaltı bu sene bitecek”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Elbistan’daki yol sorunuyla ilgili, “Altyapı çalışmaları nedeniyle kazılmayacak tüm sokak ve caddelerin asfaltını bu sene bitireceğiz” dedi.

Başkan Güngör, Elbistan’daki altyapı, içme suyu, kanalizasyon ve katı atık tesisi gibi yatırımlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İçme suyu, atık su arıtma tesisi ve kanalizasyon yatırımının yüzde 60 seviyesine ulaştığını dile getiren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Her bir ilçemizde ihtiyaçları ortaya koyduk. Bunları bir eylem planı içerisinde çözüyoruz. Elbistan’ımıza 150 milyon lira yatırım yaptık. 3 tane çok büyük yatırım daha yapacağız. Elbistan’ımızın kronik sorunu olan su, arıtma ve kanalizasyon sorunu ile ilgili projenin yüzde 60’ı tamamlandı. Bu proje, tamamen AB fonlarından sağladığımız kaynakla 350 milyon lira maliyetle devam ediyor. En geç bir yıl içerisinde şehir içindeki kanalizasyon ve su ile ilgili bağlantıda altyapı da yapılacak ve hizmete sunulacak. Dünyanın en gelişmiş arıtma tesislerinden birini Elbistan’ımıza kazandırmış olacağız” diye konuştu.

Elbistan’ın kronikleşmiş çöp dağı sorununa neşter vuracak katı atık entegre tesisinin de ihale aşamasına geldiğini belirten Başkan Güngör, “Yine 4 ilçemizi ilgilendiren katı atık bertaraf tesisi projemiz var. Tamamen hibeyle 320 milyon bütçeli bir proje. Şuan ihale aşamasına geldi.

Birçok yatırıma devam ediyoruz. Eksikler var. Kanalizasyonda merkezden başlayarak köylere doğru bir yatırım öngörüyoruz. Akdere-Sarımağara içme suyu projesi de devam ediyor. Elbistan’ın 100 yılık su problemini çözüyoruz. Elbistan’a toplamda 1 milyar liralık yatırımdan bahsediyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Güngör, Kıral Cami’in de projesinin hazır olduğunu anımsatarak, “Elbistan’ın uzun yıllardan beri beklentisi olan Kıral Cami’in projesini bitirdik ve ihale aşamasına geldik. Caminin içerisinde birçok sosyal alan olacak. Müftülüğümüzde burada hizmet verecek” şeklinde konuştu.

Yollarla ilgili şikayetlerin farkında olduklarına değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, konuşmasını, “Her zaman daha fazlasını yapacağız. Yollarla ilgili şikayetler aldık. Biraz kazamayacağım sokak ve caddelerimizin asfaltını bu sene tamamen bitireceğiz. Bundan emin olun” cümleleri ile tamamladı.

20 Ağu 2022 - 17:40 - Güncel